Rówieśnicy dokuczają mojemu dziecku...

Agata,

Dzień dobry, mój syn Franio ma 4 latka i ostatnio po powrocie z przedszkola skarży się, że jego rówieśnik bije go i zabiera mu zabawki. Po zadaniu kilku pytań, powiedział jeszcze, że inne dzieci też zachowują się podobnie, że go nie lubią. Jak najdelikatniej wyjaśnić tę sytuację, aby nie odbiła się na moim dziecku?

Kasia Skóra
specjalista

Myślę, że warto porozmawiać z paniami nauczycielkami w przedszkolu i wypytać o takie sytuacje i ogólnie o to, jak synowi jest w przedszkolu - czy tworzy relacje z innymi dziećmi, jak się zachowuje wobec innych dzieci, czy bierze udział w zajęciach grupowych, czy chętnie uczestniczy w zabawach.

 

Odpowiedzi na te pytania być może rozjaśnią obraz Pani syna na tle grupy. Z synem równolegle proszę nadal próbować rozmawiać - pytać w jakich sytuacjach inne dzieci zabierają mu zabawki, jak on się z tym czuje, czego by potrzebował, czy chciałby porozmawiać z dziećmi, a np. się boi? Być może granica postawiona przez niego jako stanowcze „stop!” albo „ ja teraz bawię się samochodem, zabierasz mi go” da synowi poczucie bezpieczeństwa i zadba o jego poczucie własnej wartości.

Skomentuj

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!