Rozwój dziecka w przedszkolu

Rozwój dziecka w przedszkolu
Drukuj Skomentuj

Na rozwój dziecka w okresie przedszkolnym (3-6 lat) mają wpływ różne czynniki środowiskowe. Jednocześnie poszczególne obszary (intelekt, emocje, rozwój fizyczny, itd.) mocno na siebie oddziaływują. Wybór odpowiedniego przedszkola ma ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka, jak również dla jego funkcjonowania w przyszłości. Dlaczego? Poniżej omawiamy wybrane aspekty rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym oraz wpływ przedszkola na rozwój kilkulatka.

Pamiętaj: dziecko rozwija się we własnym tempie, na który mają wpływ czynniki wewnętrzne i zewnętrze. To, że tempo jest wolne, nie znaczy, że nie jest harmonijne. Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj: Harmonijny rozwój dziecka - czyli jaki?


Rozwój intelektualny


Dzieci w wieku przedszkolnym stają się coraz bardziej zainteresowane otaczającym je światem. Uczą się nowych pojęć, funkcjonowania poszczególnych rzeczy i zjawisk. Doskonalą umiejętności komunikacyjne (rozwój mowy).

Okres przedszkolny jest często nazywany wiekiem zabawy. Właśnie zabawa jest podstawową formą działalności malucha. Pozwala ona na doskonalenie procesów psychicznych, poznawanie nowych treści oraz ich zapamiętywanie. Dziecko w wieku przedszkolnym najczęściej wykorzystuje zabawy tematyczne, konstrukcyjne, ruchowe i dydaktyczne.

 

Rozwój intelektualny dziecka w przedszkolu


Podstawową formą nauczania dzieci w przedszkolach jest zabawa. Opiekunki dostarczają różnych treści, które następnie są utrwalane za pomocą zabaw muzycznych, ruchowych, plastycznych. Daje to okazję do przekazywania dzieciom treści z wielu różnych dziedzin.

Co jest ważne, by w pełni wykorzystać potencjał intelektualny dziecka? Przede wszystkim kreatywność i kompetencje opiekunek. I choć przedszkola starają się skusić rodziców różnorodnością stosowanych metod i pomocy dydaktycznych, najważniejsze jest umiejętne prowadzenie zajęć.

Ciekawą formę rozwijania zdolności intelektualnych dzieci wykorzystują przedszkola profilowane. Przykładowo: placówki językowe nie tylko organizują zajęcia dla dzieci z nauką języka, ale przede wszystkim pozwalają na doświadczanie go na co dzień. W ten sposób dziecko zdobywa wiedzę i umiejętności w sposób naturalny.

 

Rozwój fizyczny


Porównując do okresu niemowlęcego, rozwój fizyczny przedszkolaka ulega spowolnieniu. Zmienia się sylwetka dziecka (wydłużenie ciała, utrata tkanki tłuszczowej, powiększanie części twarzowej). Pod koniec okresu przedszkolnego wzmacnia się kościec oraz muskulatura. Zaczynają też wyrzynać się zęby stałe.

Dzieci w wieku przedszkolnym mają bardzo dużą potrzebę ruchu. Jednocześnie wciąż brakuje im elastyczności ruchów, dokładności i przewidywania. Doatkowo rozwijają się u nich zdolnosci manulane, koordynacja wzrokowo-mięśniowa.

 

Więcej przeczytasz tu: Rozwój fizyczny dziecka w okresie przedszkolnym

 

Rozwój fizyczny dziecka w przedszkolu


Wszystkie przedszkola organizują zajęcia rozwijające motorykę małą: pisanie, rysowanie, kolorowanie. Ze względu na dużą potrzebę ruchu ważne jest, by przedszkole miało dostęp do przestrzeni, które pozwolą na bieganie, skakanie, wspinanie się. Najlepiej na świeżym powietrzu! Przy wyborze placówki warto też zwrócić uwagę na to, czy są organizowane zajęcia ruchowe: taneczne, sportowe.

Przedszkole powinno również zapewniać zdrowe posiłki. Wartościowa dieta i odpowiednia ilość ruchu są bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju fizycznego (i nie tylko) dziecka.

 

Rozwój emocjonalny


Rozwój układu nerwowego również ulega spowolnieniu. Jednym z głównych aspektów, które się doskonalą, są procesy pobudzania i hamowania. Warto jednak pamiętać, że procesy pobudzania są silniejsze od procesów hamowania. Z tego powodu dzieci w okresie przedszkolnym są bardzo wrażliwe emocjonalnie. Ich emocje są często gwałtowne, ale krótkotrwałe.

Dzieci w wieku przedszkolnym są bardzo ekspresyjne. W miarę obserwowania dorosłych, uczą się reagować na emocje mniej gwałtownie. Przeczytaj więcej tu: Rozwój emocjonalny przedszkolaka. Zabawy na wyrażanie uczuć

Warto też dodać, że w okresie przedszkolnym następuje rozwój uczuć wyższych: społecznych, moralnych, estetycznych.

 

Rozwój emocjonalny dziecka w przedszkolu


W przedszkolu na ogół organizowane są zajęcia dotyczące rozpoznawania i nazywania emocji. Ale sam fakt przebywania w grupie pobudza rozwój emocjonalny dziecka. Poprzez proces socjalizacji, dzieci rozwijają zdolności komunikacyjne oraz empatię. Przedszkole, przez fakt funkcjonowania dziecka w grupie rówieśniczej, ma ogromny wpływ na jego rozwój emocjonalny.

Dodatkowym atutem posłania dziecka do przedszkola jest wykorzystywanie przez placówkę metod pozwalających na wyrażanie uczuć, odreagowanie ich, a czasem kompensację. Chodzi o zajęcia artystyczne (muzyczne, plastyczne), wszelkie zabawy ruchowe, jak również zajęcia z czytaniem historii.

 

Może zainteresuje Cię też: Rozwój seksualny dziecka w wieku przedszkolnym

 

Rozwój społeczny


W wieku przedszkolnym dziecko nabywa umiejętności bycia jednostką społeczną. Również tutaj ogromną rolę ma zabawa. Dla 3-latków charakterystyczne są jeszcze zabawy w samotności, jednak w wieku 5 lat dzieci są już bardziej uspołecznione.  W miarę rozwoju zdolności komunikacyjnych oraz rozumienia uczuć, maluchy uczą się funkcjonować w grupie. W czasie zabaw rodzą się pierwsze przyjaźnie, rozwijają umiejętności współpracy. Zabawy są okazją do rozwoju umiejętności ustalania planów, negocjacji oraz komunikowania swoich potrzeb.

Poprzez naśladowanie dorosłych w zabawach, dzieci uczą się też ról społecznych. Najczęściej powielają zachowania, które widzą u rodziców.

 

Rozwój społeczny dziecka w przedszkolu


3-latek, który był przygotowany przez rodziców do zetknięcia się z dużą grupą (np. miał rodzeństwo albo kontakt z rówieśnikami), przeżyje mniejszy szok przy dostosowywaniu się do nowego trybu życia. Ale dla wszystkich dzieci przebywanie w grupie rówieśników w przedszkolu ma ogromny wpływ na rozwój społeczny.

 

Przeczytaj też: 6 umiejętności przydatnych w przedszkolu

 

Dodatkowo przebywanie w przedszkolu uczy malucha samodzielności i poszanowania potrzeb innych. Przedszkolanki zachęcają nie tylko do nauki indywidualnej, ale też wspólnych działań. Przy czym znów ważne jest indywidualne podejście do dzieci.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze przedszkola?


Praktyczne wskazówki znajdziesz tu: Jak wybrać przedszkole - wskazówki dla rodziców

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi