„Ruch to zdrowie” - scenariusz zajęcia hospitowanego dla 2,5 i 3 latków
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Komentarze (0)
Treści z podstawy programowej:
Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej
- jest sprawne fizycznie lub jest sprawne w miarę swoich możliwości (5.3)
- uczestniczy w zajęciach ruchowych
Cele ogólne:
- doskonalenie umiejętności słuchania poleceń
- wdrażanie do uczestnictwa we wspólnych zabawach ruchowych
- kształtowanie świadomości własnego ciała
Cele szczegółowe (dziecko):
- poznaje i próbuje prawidłowo wskazywać części ciała
- uczy się współpracować w grupie
- próbuje prawidłowo reagować ruchem na słyszany test
- uczestniczy w zabawach ruchowych
Formy pracy: zbiorowa, w parach.
Metody pracy: metoda ruchu rozwijającego W. Sherborne, metoda M. Bogdanowicz.
Środki dydaktyczne: koc.
Przebieg zajęcia:
„Powitanie paluszkami” - cała grupa siedzi w kole, wita się rękoma i paluszkami u stóp.
„Moje - twoje” - wszyscy siedzą w parach naprzeciwko siebie i wykonują określone czynności związane ze wskazywaniem części ciała u siebie i u partnera.
„Spychacz” - siad w rozkroku na podłodze, stykanie się plecami dzieci w parach, zadanie polega na przepychaniu dziecka do przodu po podłodze, odpychając się nogami i rękoma od podłoża. Potem następuje zmiana ról.
„Przeciąganie się - jak najwyżej” - w leżeniu na plecach w rozsypce na podłodze/dywanie, sięganie jak najwyżej nogami i rękoma wyciągniętymi w górę.
„Odklejanie” - dzieci leżą na plecach na podłodze, całym ciałem przyklejają się do podłoża. Nauczyciel próbuje podnieść/ odkleić od podłogi różne części ciała.
„Bączek” - wszyscy siedzą na podłodze z nogami ugiętymi w kolanach i lekko uniesionymi, odpychając się rękoma, każdy próbuje samodzielnie obracać się w miejscu wokół własnej osi.
„Turlanie” - wszyscy leżą na podłodze, swobodne turlanie się w kierunku wskazanym przez prowadzącego.
„Wycieczka” - podróże na kocu. Nauczyciel wraz z dziećmi przeciąga siedzące dzieci na kocu.
„Tunel” - dwoje dorosłych stoi w rozkroku na krawędziach koca (przodem do siebie) - każdy z nich rękoma trzyma za dwa rogi koca i łączy je, tworząc z koca trójkątny „tunel”. Dzieci przechodzą przez niego.
Ćwiczenia relaksacyjne Masażyk „List do babci” w parach.
Jedno z dzieci siedzi plecami odwrócone do drugiego, masuje plecy według słów wierszyka. Po masażu następuje zamiana ról.
Gładzimy papier listowy - gładzenie poziome i pionowe.
Kochana babciu - piszemy palcem na plecach.
KROPKA - z wyczuciem naciskamy plecy w jednym miejscu.
Piszę Ci, że - kontynuujemy pisanie.
Mamy w domu kotka.
KROPKA - stawiamy kropkę.
Kotek chodzi - kroczymy palcami.
Kotek skacze - skaczemy.
Kotek drapie - drapiemy.
Kotek chrapie - opieramy na plecach głowę i chrapiemy.
Składamy listopad naklejamy znaczek - krzyżujemy ręce dziecka.
Naklejamy znaczek - dotykamy jego czoła wewnętrzną stroną dłoni
I zanosimy na pocztę - bierzemy dziecko za ręce.
Pożegnanie „Plażowanie”- cała grupa leży na brzuchach w kręgu, tak aby wszyscy się widzieli. Machanie nogami (góra-dół), bicie braw stopami.
Autor: Kamila Łękowska