Ruszają testy przesiewowe dla nauczycieli przedszkoli

Ruszają testy przesiewowe dla nauczycieli przedszkoli
Drukuj Skomentuj

Od poniedziałku rozpoczyna się testowanie przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli przedszkoli, w tym pomocy nauczyciela i wychowawcy w przedszkolach. Badanie przesiewowe jest dobrowolne i bezpłatne. Testowanie przesiewowe nauczycieli z tej grupy potrwa do 19 lutego.

 

Warto wiedzieć, że badanie przesiewowe na obecność koronawirusa nie obejmuje pracowników pomocniczych przedszkoli np. obsługi administracyjnej, personelu sekretariatu, personelu odpowiedzialnego za funkcjonowanie techniczne placówki, personelu sprzątającego oraz personelu odpowiedzialnego za bieżące prace naprawcze na terenie przedszkola.

 

Czytaj również: Czy specjalista może pracować zdalnie w przedszkolu?

 

Badania przesiewowe dla nauczycieli przedszkoli

 

Według Ministerstwa Edukacji i Nauki, badania przesiewowe nauczycieli pozwolą określić skalę ewentualnych zakażeń, a ich analiza pomoże w dalszym planowaniu działań zwiększających poziom bezpieczeństwa w przedszkolach i szkołach.


Nauczyciele będą mogli sprawdzić wynik testu na Internetowym Koncie Pacjenta(IKP) - to darmowa aplikacja Ministerstwa Zdrowia, dzięki  której szybko i bezpiecznie można sprawdzić informacje o swoim zdrowiu. Aby zobaczyć swój wynik należy zalogować się za pomocą profilu zaufanego lub podać swój PESEL.

 

Sprawdź także: Jakich formalności trzeba dopełnić, zapisując dziecko do przedszkola?


Osoby z pozytywnym testem na koronawirusa muszą poddać się obowiązkowej 10-dniowej izolacji domowej (w przypadku braku objawów) oraz skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ. Konieczne będzie również zgłoszenie osób z kontaktu. Aby to zrobić, można skorzystać z formularza zgłoszeniowego na stronie www.gov.pl/web/gov/zglos-kwarantanne. Formularz pozwala na szybki kontakt z inspekcją sanitarną i usprawnia przeprowadzenie wywiadu epidemiologicznego. Można to również zrobić za pośrednictwem całodobowej infolinii sanepidu: 22 25 00 115.


 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!