Rytmika dla dzieci

Rytmika dla dzieci
Drukuj Skomentuj

W wielu przedszkolach w ramach lekcji odbywają się zajęcia z rytmiki. Dlaczego wyczucie rytmu dla dziecka w wieku przedszkolnym jest takie istotne? Czy rytmika w przedszkolu to wystarczająca dawka zajęć tego typu?


Czym jest rytmika?

 

Pod słowem rytmika należy rozumieć metodę wychowania muzycznego dzieci, która została stworzona przez E. Jaquesa-Dalcroze`a. Łączy ona w sobie taniec, śpiew, muzykę, grę na instrumentach, improwizację instrumentalną i ruchową. Dzieci odtwarzają przebieg muzyczny utworu za pomocą ruchów ciała. Są to doskonałe ćwiczenia rozwijające dziecko pod względem muzycznym, ale jednocześnie spełniające jego potrzebę ruchu i aktywności. Dziecko biorące regularnie udział w zajęciach rytmiki będzie uwrażliwione na muzykę i na sztukę, bardziej samodzielne, inteligentne, aktywne ruchowo oraz sprawne fizycznie.

 

Rytmika to dla wielu dzieciaków pierwszy kontakt z muzyką, w której mogą się zauroczyć i w przyszłości sami ją tworzyć albo nawet wykonywać. Jeśli więc chcemy zapewnić swojemu dziecko wielotorowy rozwój osobisty i kontakt ze sztuką, powinniśmy zachęcić je do uczęszczania na lekcje rytmiki, o ile przedszkole samo nie organizuje takich ćwiczeń. Poza tym dzieci lubią brać udział w zajęciach rytmicznych, które zwykle są dla nich po prostu przyjemną zabawą.


Sprawdź również: Muzyka w rozwoju i edukacji dziecka

 

 

Dlaczego warto zapisać dziecko na lekcje rytmiki?

 

Zajęcia rytmiczne pozwalają poprawić u dzieci koordynację ruchową, poprzez ćwiczenia fizyczne w połączeniu z bodźcami dźwiękowymi. Nauczyciel rytmiki uczy dzieci poznawania cech dźwięków – wysokości, czasu trwania. Przekazuje umiejętności odtwarzania rytmu, tempa i metrum. Z czasem dzieci potrafią nazwać dźwięki niskie i wysokie, ciche i głośne, wolne i szybkie.

 

Zajęcia mają istotne znacznie na kreowanie zdolności muzycznych dzieci i na ich sprawność fizyczną oraz umysłową. Poprawiają pamięć wzrokową i słuchową, koordynację ruchową dzieci oraz przygotowują przedszkolaków do przyszłych występów publicznych. Dzieci uczą się piosenek, prostych układów tanecznych i wzbogacają swoją wiedzę o otaczającym ich świecie.

 

Rytmika w przedszkolu sprawia, że dzieci zyskują umiejętność pracy w grupie, grają na prostych instrumentach muzycznych i mają kontakt z muzyką na żywo.

 

 

Sprawdź także: Muzyka w terapii dziecka niepełnosprawnego

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!