Rząd zamyka przedszkola i żłobki

Rząd zamyka przedszkola i żłobki
Drukuj Skomentuj

27 marca rząd zadecydował o zamknięciu m.in. żłobków i przedszkoli. Dziś na konferencji prasowej rządu minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił przedłużenie lockdownu.

Przedłużenie zamknięcia przedszkoli i żłobków


Na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o przedłużeniu restrykcji aż do 18 kwietnia. Co za tym idzie, żłobki, przedszkola i szkoły nadal pozostają zamknięte.


„Będziemy obserwować wzrost zakażeń w kolejnych dniach i w ciągu tygodnia podejmiemy kolejne decyzje”
- poinformował minister zdrowia.

 

Sprawdź także: Wartościowanie kryteriów w czasie rekrutacji do przedszkola niepublicznego

 

„Cały czas mamy bardzo trudną sytuację w szpitalach. Obłożenie łóżek wynosi ponad 34,5 tys. Te parametry na poziomie zbliżającym się do 80 proc. są parametrami niebezpiecznymi. To dlatego, ze dystrybucja w regionach nie jest jednolita i mamy takie regiony, gdzie napięcia dotyczącego wykorzystania infrastruktury są bardzo duże” – alarmował Niedzielski.

 

Zamknięte przedszkola i żłobki – zasiłek opiekuńczy


„Zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał na dotychczasowych zasadach tym wszystkim osobom, które będą musiały zostać w domu z dziećmi. Dzieci odprowadzane do przedszkola czy żłobka będą objęte zasiłkiem dla rodziców” – zapowiadał Morawiecki w marcu.

 

Czytaj również: Zmiana liczby miejsc w przedszkolu podczas rekrutacji

 

Rodzice dzieci, które nie skończyły ośmiu lat, będą mogli ponownie skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek przysługiwać będzie również:


•    ubezpieczonym rodzicom dzieci:


   - do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,

   - do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,

   - do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

•   ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.

 

 

Koronawirus a dziecko – wysokość zasiłku


Zasiłek ten wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych.

Kiedy powrót do szkół?

 

Podczas konferencji Niedzielski zapowiedział, że powrót do szkół jest już planowany i to właśnie w pierwszej kolejności zostanie odmrożona edukacja.

 

„Jeżeli chodzi o względy edukacyjne, bez względu na poziom edukacji, o którym mówimy, czyli jak rozumiem, najbardziej interesująca jest kwestia przedszkoli i klas 1-3, to oczywiście to są priorytetowe kierunki luzowania obostrzeń. W tym sensie, że pierwsze kroki, jakie będziemy wykonywali, przywracając normalność, to będą właśnie powroty do przedszkoli i powroty do klas 1-3.  Ja mam nadzieję i również tutaj podzielam punkt widzenia pana ministra Piontkowskiego, że jeszcze w kwietniu przedszkola i klasy 1-3 wrócą do nauczania, przedszkola w trybie zwykłym, a klasy 1-3 co najmniej w trybie hybrydowym” – mówił.

 

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!