Rząd zamyka przedszkola i żłobki
27 marca rząd zadecydował o zamknięciu m.in. żłobków i przedszkoli. Dziś na konferencji prasowej rządu minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił przedłużenie lockdownu.
Przedłużenie zamknięcia przedszkoli i żłobków
Na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o przedłużeniu restrykcji aż do 18 kwietnia. Co za tym idzie, żłobki, przedszkola i szkoły nadal pozostają zamknięte.
„Będziemy obserwować wzrost zakażeń w kolejnych dniach i w ciągu tygodnia podejmiemy kolejne decyzje” - poinformował minister zdrowia.
Sprawdź także: Wartościowanie kryteriów w czasie rekrutacji do przedszkola niepublicznego
„Cały czas mamy bardzo trudną sytuację w szpitalach. Obłożenie łóżek wynosi ponad 34,5 tys. Te parametry na poziomie zbliżającym się do 80 proc. są parametrami niebezpiecznymi. To dlatego, ze dystrybucja w regionach nie jest jednolita i mamy takie regiony, gdzie napięcia dotyczącego wykorzystania infrastruktury są bardzo duże” – alarmował Niedzielski.
Zamknięte przedszkola i żłobki – zasiłek opiekuńczy
„Zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał na dotychczasowych zasadach tym wszystkim osobom, które będą musiały zostać w domu z dziećmi. Dzieci odprowadzane do przedszkola czy żłobka będą objęte zasiłkiem dla rodziców” – zapowiadał Morawiecki w marcu.
Czytaj również: Zmiana liczby miejsc w przedszkolu podczas rekrutacji
Rodzice dzieci, które nie skończyły ośmiu lat, będą mogli ponownie skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek przysługiwać będzie również:
• ubezpieczonym rodzicom dzieci:
- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
• ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.
Koronawirus a dziecko – wysokość zasiłku
Zasiłek ten wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych.
Kiedy powrót do szkół?
Podczas konferencji Niedzielski zapowiedział, że powrót do szkół jest już planowany i to właśnie w pierwszej kolejności zostanie odmrożona edukacja.
„Jeżeli chodzi o względy edukacyjne, bez względu na poziom edukacji, o którym mówimy, czyli jak rozumiem, najbardziej interesująca jest kwestia przedszkoli i klas 1-3, to oczywiście to są priorytetowe kierunki luzowania obostrzeń. W tym sensie, że pierwsze kroki, jakie będziemy wykonywali, przywracając normalność, to będą właśnie powroty do przedszkoli i powroty do klas 1-3. Ja mam nadzieję i również tutaj podzielam punkt widzenia pana ministra Piontkowskiego, że jeszcze w kwietniu przedszkola i klasy 1-3 wrócą do nauczania, przedszkola w trybie zwykłym, a klasy 1-3 co najmniej w trybie hybrydowym” – mówił.
Autor: Izabela Nestioruk