„Samochodowe zabawy”, czyli w co się bawić z dzieckiem podróżując autem

„Samochodowe zabawy”, czyli w co się bawić z dzieckiem podróżując autem

Drodzy Rodzice!

 

Już wkrótce wakacje, więc na pewno większość z Was już ma zaplanowany urlop, bądź krótki wypad do najbliższych, czy znajomych. Czasami te wyjazdy trwają kilka minut, a czasem przeradzają się w kilkugodzinną wyprawę, co bywa zmorą dla wielu z Was, bo już po kilkunastu minutach jazdy samochodem dzieci zaczynają się nadzwyczajnie nudzić, marudzić, a tym samym Wam przeszkadzać w prowadzeniu samochodu.  A co w takim razie można robić z dzieckiem, byście nie musieli się denerwować, a ono przeżyło miło podróż.

 

Przygotowałam dla Państwa kilka propozycji, które możecie wykorzystać w swojej podróży. Oczywiście nie musicie wykorzystywać tych propozycji i pójść na łatwiznę włączając swoim dzieciom tablet, czy komórkę, ale zastanówcie się, czy nie warto przeżyć tych wakacji trochę inaczej.

 • „Każdy śpiewać może, trochę lepiej lub trochę gorzej?” - zatem wspólne śpiewanie znanych dziecku piosenek. Można przygotować również płytę z piosenkami i wspólnie śpiewać bez względu na nasze umiejętności wokalne. W przypadku śpiewu acapella możecie przekręcać słowa znanych piosenek, aby malec mógł nas poprawiać, co sprawi mu dodatkową radość. A gdy nie jesteście w stanie śpiewać, to możecie wspólnie z dzieckiem posłuchać płyt z nagraniami książek lub piosenkami. Można przygotować zestaw piosenek na płycie i pobawić się w zgadywanie tytułów.
 • „Kierowca” - o ile łatwiej znieść długą podróż samochodem, gdy samemu ma się okazję prowadzić. Dlatego też można zakupić kierownicę albo samemu zrobić z papierowego lub plastikowego talerzyka.
 • „Podróżne rytuały” -  np. wspólny okrzyk „uuuu” podczas przejazdów przez tunele, mosty, czy światła i inne okazje. Wszystko zależy od Waszej inwencji.   
 • „Co wiezie ta ciężarówka?” - odgadywanie zawartości ciężarówki - dziecko opowiada jaki ładunek może przewozić ciężarówka.
 • „Jakie to zwierzę?” - naśladowanie i odgadywanie nazw zwierząt.    
 • „Popatrz przez okno” - podczas podróży na drodze dzieje się wiele ciekawych rzeczy: ciekawe budowle, zwierzęta, samochody, które można obserwować przez lornetkę zrobioną z rolek po papierze toaletowym lub ze zwiniętych dłoni.
 • „Pomachaj” - dzieci uwielbiają machać do ludzi na poboczach i w mijanych autach. Gdy ktoś odpowie im tym samym, są wniebowzięte i niezwykle radosne.
 • „Czy znasz słowa na literę?” - jak sama nazwa wskazuje, chodzi o wymyślenie jak największej ilości słów na dana literę.
 • „Słuchaj, co powiedziałem?” -  wymyślenie słów na literę, na którą kończył się poprzedni wyraz. Albo głoskowanie wyrazów, a zadaniem dziecka jest odgadnięcie wyrazu.
 • „Podróż po alfabecie” - w moim mniemaniu najlepsza zabawa dla dzieci, gdyż uczy alfabetu, wzbogaca słownik dziecka i sprawia dużo frajdy. Zabawa polega na podaniu pierwszej litery alfabetu, w tym wypadku na „A” (wymyślamy nazwę kontynentu, kraju, czy miasta na tę literę i tam rozpoczynamy naszą podróż. Następne osoby kontynuują opowieść, a w każdym kolejnym zdaniu musi wystąpić rzeczownik lub nazwa własna, rozpoczynająca się od poszczególnych liter alfabetu.
 • „Poszukiwacze rymów” - zabawa w szukanie rymu do słów. 
 •  „10 pytań” - dziecko wybiera w myślach jakiś przedmiot, np. samolot, a my dorośli staramy się odgadnąć co to jest, zadając pytania, na które dziecko odpowiada jedynie: „tak” lub „nie”.
 • „Co by było gdyby…” - zabawa rozwijająca wyobraźnię dziecka i pomysłowość, gdzie zadajemy pytanie: co by było gdyby, np. ludzie potrafili latać, każdy miał trzy nogi, itp.?
 • „Co byś wolał” - należy wymyślić zaskakujące pytania, np.  „jeść śledzie ze śmietaną, czy lody z cebulą?”, „jeździć do przedszkola motocyklem, czy na słoniu?, „mieć długie włosy, czy długie paznokcie?” itp.

 

Autor: Kamila Łękowska

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi