Scenariusz - Bezpieczeństwo w ruchu drogowym

Scenariusz - Bezpieczeństwo w ruchu drogowym
5.0
2 oceny
Oceń

Scenariusz zajęć wcyhowania przedszkolnego dotyczący bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Czas trwania:

45 minut

 

Grupa wiekowa:

5-6 -latki

 

Tematyka tygodnia:

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym

 

Temat zajęć:

„Zebra”

 

Cele ogólne:

  • rozwijanie motoryki większej poprzez tańce i zabawy ruchowe,
  • poszerzanie  wiedzy na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym,
  • prawidłowa reakcja  na znaki drogowe,

Cele szczegółowe:

Dziecko:

  • utrwalanie umiejętności przeliczania,
  • utrwalenie prawidłowego toru oddechowego,
  • uczestniczy w zabawach ruchowych,
  • poprawnie dobiera ruchy ciała do słów piosenki,
  • uważnie słucha,
  • umie powiedzieć wiersz z pamięci,
  • śpiewa piosenkę,
  • rozwija poczucie rytmu i umiejętności wokalnych,
  • cierpliwie czeka na swoją kolej,
  • czerpie radość ze wspólnej zabawy,
  • obdarza uwagą inne osoby,
  • doskonali umiejętności przechodzenia przez ulicę,
  • poprawnie reaguje na kolory sygnalizatora świetlnego,
  • rozróżnia „Zebrę” jako zwierzę i potoczną nazwę przejścia dla pieszych
  • rozpoznaje znaki , informacyjne –przejście dla pieszych,
  • rozwija sprawność dłoni i palców
  • Kompetencje klczowe:1.,3.,5.,8.

Środki dydaktyczne:

Obrazki: z motorem,  autem pogotowia, klaksonem, dzwonkiem od roweru, Płyta cd „Zebra, zebra”, krążki gimnastyczne, plansza przedstawiająca  zwierzę, plansza przejścia dla pieszych, dywan imitujący przejście dla pieszych, krążki gimnastyczne koloru czerwonego i zielonego, kolorowanki zebra,  kolorowanki przejście dla pieszych, czarne sygnalizatory, kolorowe kółka –czerwony, żółty , czerwony, znak T- 27 „Agatka”, znak informacyjny – „Przejście dla pieszych”

 

Przebieg zajęć:

1.    Zbieramy się w  kole, chętna osoba liczy dzieci-wszyscy pomagają, można powtórzyć czynność kilka razy,
2.    Ćwiczenia artykulacyjne – obrazki z różnymi pojazdami,
3.    Wysłuchanie piosenki pt.” Zebra, zebra”
4.    Zabawa naśladowcza przy piosence „Zebra”, z użyciem krążków gimnastycznych jako kierownic,
5.    Rozmowa na temat tekstu piosenki, prezentacja plansz zwierzęcia i przejścia dla pieszych.
6.    Co mają wspólnego.
7.    Prezentacja znaków drogowych- Co one oznaczają?
8.    Nauka na pamięć wiersza „ Niech każdy stanie przed skrzyżowaniem”
„Niech każdy stanie przed skrzyżowaniem
palą się światła, popatrzmy na nie!
Światło czerwone, jak mak, jak ogień
wszystkim przechodniom zamyka drogę!
A światło żółte, jak liść w jesieni ostrzega
śpiesz się, bo ruch się zmieni.
Światło zielone, jak młode listki,
na drugą stronę zaprasza wszystkich”


9.    Zabawa w przechodzenie przez ulicę.
10.    Instrukcja wykonanie pracy plastycznej- „Syngnalizator”
11.    Praca własna z pomocą nauczyciela.

 

Zakończenie:  

Dzieci opowiadają czy podobały się im dzisiejsze zajęcia ? Co najbardziej? Pokazują mimiką i gestem kciuka czy się podobało czy nie.


Opracowała:

Agnieszka Jedamska

Twoje uwagi i pomysły

Tagi