Scenariusz - Co z tą złością zrobić mam

Scenariusz - Co z tą złością zrobić mam
5.0
3 oceny
Oceń

Scenariusz zajęć  ,,Co z tą złością zrobić mam?”

Dzieci 5, 6 lat

Cel ogólny:


•    nabywanie umiejętności rozróżniania i nazywania stanów emocjonalnych;
•    rozwijanie umiejętności empatii;
•    umiejętność współpracy w grupie;
•    rozwijanie wyobraźni;


Cel szczegółowy:


dziecko:
•    rozumie postawione pytania problemowe i szuka odpowiedzi
•    wymienia znane mu emocje
•    próbuje wyjaśnić słowo złość
•    określa, w jakich sytuacjach czuje złość i dlaczego
•    przedstawia własne sposoby na poradzenie sobie ze złością


Metody pracy:


czynna, słowna, oglądowa.


Forma pracy:


– grupowa
– indywidualna


Środki dydaktyczne:


– piosenka Piotr Rubik ,,Złość to straszny zwierz”
– chusty w kolorze czerwonym;
– memory z emocjami
– piosenka  ZoZi - Złość przychodzi i odchodzi (z płyty "To też ważne")
–chusta animacyjna
–papierowe talerzyki, farby, nożyczki, bibuła, zszywacz, pędzelki.
-  radioodtwarzacz,


Przebieg zajęć:


1.Przywitanie dzieci  piosenką Piotra Rubika - ,,Złość to straszny zwierz’’.

2. Taniec do piosenki z chustami w kolorze czerwonym.

3.Krótka rozmowa z dziećmi o uczuciach:
– Co to są uczucia?
– Jakie znacie uczucia?
– Jak można poznać, że ktoś jest zły, smutny,  wesoły, przestraszony?

4.Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy z memorami.

•    Zabawa ,,Memory uczuć”
Dzieci siedzą w kręgu na dywanie. Na środku kręgu układamy memory z wydrukowanymi twarzami dzieci wyrażającymi uczucia takie jak złość, smutek, zadowolenie, radość itp. Następnie każde dziecko szuka memorów- pary, jednocześnie próbując opisać emocję dziecka na obrazku.

5.Rozmowa z dziećmi na temat złości:
-A co to jest złość?
– Kiedy się najczęściej złościmy?
– Co możemy zrobić ze swoją złością?

6. Zabawa przy piosence ZoZi - Złość przychodzi i odchodzi
(z płyty "To też ważne").
Dzieci chodzą z chustą animacyjną po obwodzie koła, gdy muzyka przestaje grać,  zatrzymują się w miejscu ,liczą do trzech i tupią nogami- przepędzają w ten sposób złość.

7. Praca plastyczna ,,Wulkan złości”
Dzieci malują talerzyk na brązowo, nauczyciel składa z talerzyka stożek i spina zszywaczem. Następnie dziecko nakłada trochę farby w kolorze czerwonym na czubek wulkanu, odcina nożyczkami górną część wulkanu robiąc tym samym dziurkę, do której przykleja paski bibuły w różnej długości.

8. Podziękowanie za wspólną zabawę.

 

Opracowała:

 

Paulina Osses

Twoje uwagi i pomysły

Tagi