Scenariusz - Dzień Pluszowego Misia
5.0
Na tych niezapomnianych zajęciach, dzieci z grupy 3, 4 i 5-latki wraz z ukochanymi pluszowymi przyjaciółmi będą bawić się i uczestniczyć w różnych aktywnościach. Razem z misiami przemierzymy bajkowy świat, stworzymy kolorowe dekoracje i ozdoby, a także poznamy wiele fascynujących historii o przygodach pluszowych misiów na całym świecie.
Cele ogólne:
- poszerzanie wiedzy o życiu niedźwiedzi,
- zapoznanie z historią Święta Pluszowego Misia
- rozwijanie umiejętność uważnego słuchania i wypowiadania się na dany temat,
- integracja dzieci.
Cele operacyjne:
- zna informacje na temat życia niedźwiedzi,
- zna historię powstania Święta Pluszowego Misia,
- potrafi uważnie słuchać,
- potrafi wypowiedzieć się na dany temat,
- integrują się,
- potrafi współpracować,
- potrafią aktywnie włączyć się do zabawy,
- zna wybrane piosenki i bajki o misiach.
Metody:
- słowna,
- oglądowa,
- praktyczna.
Formy:
- zbiorowa,
- indywidualna.
Środki dydaktyczne:
misie – pluszaki, obrazki przedstawiające misie z różnych bajek, obrazki z elementami pasującymi do odpowiednich misiów, misiowe puzzle, wiersz pt. „Miś”(autor nieznany), wiersz Cz. Janczarskiego pt. „Naprawiamy misia”, piosenki: „Pluszowy miś"”, „Jadą, jadą misie”, obrazki plastrów miodu, sznurek, kredki, dwie duże głowy niedźwiadków (wycięty otwór na buzię), kartki z bloku technicznego (białe), wycięte koła (dzieci młodsze), koła do wycięcia (dzieci starsze), papier kolorowy, klej, nożyczki.
Przebieg
1. Powitanie „Iskierka przyjaźni”.
Dzieci staja w kole i trzymają się za ręce. Nauczyciel mówi: „Puszczam iskierkę przyjaźni w krąg niech wróci do moich rąk” i puszcza iskierkę (delikatnie ściska dłoń dziecka), następnie uścisk jest przekazywany z dziecka do dziecka.
2. Wprowadzenie do tematu.
Nauczyciel prosi dzieci by wzięły swoje misie i usiadły w kole na dywanie. Nauczyciel rozmawia z dziećmi o niedźwiedziach. Przekazuje im kilka najważniejszych informacji o wyglądzie, trybie życia i co jedzą niedźwiedzie. Następnie opowiada o historii powstania Święta Pluszowego Misia.
Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest na całym świecie. Dziś niemal każde dziecko ma swoją ukochaną maskotkę, ale nie zawsze tak było. Historia narodzin pluszowego misia ma 120 lat i związana jest z jednym z amerykańskich prezydentów.
Istnieje legenda, która głosi, że ten milusiński przyjaciel wszystkich maluchów narodził się 119 lat temu w USA jako Teddy Bear. Swój wkład w powstanie pluszowego misia ma prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt. W 1902 roku uczestniczył on w polowaniu, podczas którego jeden z jego towarzyszy postrzelił małego niedźwiadka. Prezydent USA nie zgodził się wówczas na odstrzelenie rannego zwierzęcia. „The Washington Post” opublikował rysunek, który upamiętnił to wydarzenie. A wizerunek misia opublikowany w gazecie stał się inspiracją dla sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchona, który zaczął produkować podobne pluszowe misie. Na cześć prezydenta USA nazwano je „Teddy Bear” (Teddy to skrót od imienia Theodore, które nosił Roosevelt).
Prawda może być jednak inna. W 1880 roku w Giengen an der Brenz Margarete Steiff założyła swój zakład krawiecki. Poza usługami krawieckimi Steiff sprzedawała poduszeczki do igieł w kształcie słonika. Okazało się jednak, że krawieckie akcesoria pokochały także dzieci i z czasem w zakładzie krawieckim zaczęto szyć pluszowe maskotki, także w kształcie misia. W 1902 roku Richard Steiff, bratanek Margarete zaprojektował pierwszego na świecie misia z ruchomymi kończynami (model Bär 55 PB). Wkrótce pluszowy miś został zaprezentowany na targach w Lipsku i od tego czasu jego popularność stale rośnie. A legenda związana z prezydentem USA tylko pomogła mu w światowej karierze.
3. „Miś” – wiersz.
Nauczyciel czyta wiersz siedzącym w kole na dywanie dzieciom. Na zakończenie wiersza dzieci maja przytulić do siebie swoje misie.
Miś jest mały i puchaty
Mis jest fajny i kudłaty
Miś jest gruby jak ta kula
Misia zawsze się przytula
Lecz czasami też tak bywa
Że się o nim zapomina
A więc wezmę misia czule
I do siebie go przytulę.
4. Zabawa ze swoimi misiami przy piosence „Pluszowy miś"”.