Scenariusz - Dzień Przedszkolaka

Scenariusz - Dzień Przedszkolaka
5.0
1 ocena
Oceń

Scenariusz zajęć - Dzień Przedszkolaka

Grupa: Maluszki Smerfusie

Cel ogólny:


•    kształtowanie umiejętności nawiązywania serdecznego kontaktu z rówieśnikami oraz kultywowanie tradycji przedszkolnych,
•    rozwijanie kreatywności dzieci,
•    aktywizowanie dziecięcej twórczej ekspresji ruchowej,
•    dostarczenie dzieciom okazji do świętowania, wesołej zabawy, czerpania radości
z bycia przedszkolakiem.


Cele operacyjne:


•    uczestniczy w zabawach z rówieśnikami,
•    uczy się pracy w grupie podczas zabawy,
•    rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci, poprzez połączenie wrażeń słuchowych, wzrokowych, ruchowych, smakowych i dotykowych,
•    podkreślenie znaczenia uczestnictwa, wysiłku fizycznego i satysfakcji bardziej niż zwycięstwa,
•    wykazywanie się pomysłowością oraz twórczym działaniem.


Formy:


indywidualna, grupowa, zbiorowa


Pomoce:


nagrania muzyczne, kolorowe odznaki, dekoracja sali, balony, kasztany, żołędzie, liście, jarzębina, szyszki, pudełko, chusta animacyjna, warzywa, owoce, odznaki, fotobudka.


Metody:


•    Czynne: opowieść ruchowa, elementy pedagogiki zabawy, zabawa plastyczna, metoda samodzielnych doświadczeń
•    Słowne: rozmowa, piosenka, wiersz, wyjaśnienie


Przebieg zajęć:


1. Zabawa ,,Burza mózgów’’ – rozmowa z dziećmi na temat dzisiejszego spotkania:
Jaki powinien być wzorowy przedszkolak?
Jaki sposób powinien się zachowywać?

2. Dzień Przedszkolaka - historyjka ruchowa z użyciem chusty animacyjnej.
Dzieci leżą na podłodze z nogami pod chustą i udają, że śpią. Na sygnał prowadzącego budzą się, przeciągają i ziewają. Dzieci wstają, chusta leży na środku. Opowiadamy: codziennie rano każdy przedszkolak budzi się, potem wstaje, idzie umyć buzię i zęby. Następnie szybko ubiera skarpetki, koszulkę, spodnie, spódniczkę lub sukienkę, buty oraz kurtkę, czapkę, szalik i szybciutko pędzie do przedszkola (dzieci biegną wokół chusty). W przedszkolu wita się ze wszystkimi paniami i dziećmi (dzieci kłaniają się mówiąc "dzień dobry"). W sali akurat trwa poranna gimnastyka, więc przedszkolak robi: 10 pajacyków, 2 przysiady i 3 podskoki. Kiedy już jest mu cieplutko, idzie do łazienki umyć ręce przed śniadaniem. Siada przy stoliku, je śniadanie, myje ręce i buzię, a następnie siada na podłodze w kole. Na zajęciach jest cicho, uważnie patrzy i słucha, co mówi pani. Kiedy chce coś powiedzieć, podnosi rękę. Przyszła kolej na wyjście na dwór. Wszystkie przedszkolaki biegają jak szalone i dużo ze sobą rozmawiają. Następnie wracają do przedszkola, myją ręce, siadają i czekają na obiad. Zjadają wszystko z talerzyka. Po ranku pełnym wrażeń, przyda się odpoczynek. Przedszkolaki kładą się (nogi pod chustę) i odpoczywają licząc do 10, a później się bawią. Myją ręce, jedzą podwieczorek. Przychodzą po nich rodzice i dzieci cieszą się na ich widok. Machają paniom i kolegom na do widzenia. I szybko idą z rodzicami do domu!

3. Zabawa dotykowa „Tajemniczy stworek”.
Nauczycielka chowa do pudła materiał przyrodniczy symbolizujący jesień (np. kasztany, żołędzie, liście, jarzębina, szyszki). Zadaniem dziecka jest odgadnąć na podstawie dotyku co to jest.

4. Rozpoznawanie smaków  warzyw i owoców.
Dzieci smakują z zasłoniętymi oczami kawałków owoców i warzyw oraz odgadują co to jest.

5. Taniec z balonami.
Dzieci tańczą przy muzyce w parach z balonem umieszczonym na wysokości klatki piersiowej, brzucha, ramion, kolan, pleców, czoła.

6. Zabawy z chustą animacyjną.
,,Kolory’’ – dzieci trzymające chustę przy określonym kolorze przebiegają pod chustą, np. dzieci trzymające chustę w kolorze czerwonym itd.
,,Sztorm’’ – na chuście znajdują się piłeczki. Zadaniem dzieci jest poruszanie chustą tak, aby piłeczki nie wypadły.

Twoje uwagi i pomysły

Tagi