Scenariusz - Eksperymentujemy z wodą

Scenariusz - Eksperymentujemy z wodą
5.0
2 oceny
Oceń

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie dzieci 5-6 letnich.

Temat: Eksperymentujemy z wodą- zabawy badawcze.


Cele ogólne:


•    nabywanie wiedzy na temat właściwości wody
•    rozbudzanie zainteresowań badawczych dzieci
•    rozwijanie umiejętności zgodnego współdziałania w zespole
•    rozwijanie inwencji twórczej


Cele operacyjne:

 

Dziecko:


•    wykonuje czynności badawcze zgodnie z instrukcja nauczyciela, w toku organizowanych zajęć
•    samodzielnie wymienia właściwości wody na podstawie przeprowadzonych doświadczeń
•    zgodnie współpracuje w zespole podczas wykonywania eksperymentów z wodą
•    według własnego pomysłu przekształca kroplę wody w inny przedmiot


Metody:


•    metody czynne: metoda samodzielnych doświadczeń, metoda zadań stawianych do wykonania, metoda kierowania własną działalnością dziecka, metoda ćwiczeń
•    metody percepcyjne: metoda obserwacji i pokazu
•    metody słowne: zagadki, objaśnienia i instrukcje, sposoby społecznego porozumienia się
•    metody twórcze: opowieść ruchowa
•    techniki twórcze: burza mózgów, lista atrybutów, przekształcenia
•    pedagogika zabawy


Formy pracy:


•    praca z całą grupą
•    praca indywidualna
•    praca w zespołach


Pomoce dydaktyczne:


zagadki, plastikowe kubki z wodą, kolorowe chusteczki, krople z papieru w trzech kolorach, muzyka do zabaw ruchowych, do przeprowadzenia doświadczeń: produkty sypkie- cukier, mąka, ryż, kasza; przedmioty- kamienie, monety, plastikowe klocki, styropian; materiały- wata, gąbka, papier gazetowy, folia, łyżeczki, pipety, przygotowane karty do zapisywania wniosków, kartony, kredki, mazaki


Przebieg zajęć:


1. Przywitanie się piosenką „Błyskawica grzmot”
2. Rozwiązywanie zagadek słownych związanych z wodą (deszcz, chmura, morze, kran)
3. Burza mózgów- po rozwiązaniu zagadek dzieci zastanawiają się co wspólnego je łączy
4. „Wodo jaka jesteś”- poznanie niektórych właściwości wody poprzez różne zmysły
5. Zabawa ruchowa „Spacer”
Dzieci poruszają się przy muzyce z kolorowymi chusteczkami, nauczyciel co jakiś czas opowiada jak zmienia się pogoda, dzieci odtwarzają ruchy wg własnego pomysłu wykorzystując chusteczki
6. Zabawa uspokajająca „Kropelki wody”
Dzieci zamykają oczy, nauczyciel upuszcza kroplę wody na twarz lub dłonie dziecka. Kto poczuje dotyk kropli otwiera oczy
7. Zabawa matematyczna „Gdzie schowały się kropelki”
W różnych miejscach sali znajdują się kropelki z papieru, dzieci wyruszają na ich poszukiwanie, każde bierze jedną, siada na dywanie, a następnie określa gdzie była kropelka którą znalazł
8. Eksperymentowanie z wodą
Dzieci podzielone na trzy zespoły przy trzech stolikach sprawdzają właściwości wody, następnie zapisują wnioski przy pomocy znaków „+” i „-”na przygotowanych kartach spostrzeżeń
I zespół- co się rozpuszcza a co nie?
II zespół- co pływa a co tonie?
III zespół- w co wsiąka woda?
9. Przedstawienie zaobserwowanych wniosków przez przedstawicieli grup
10. Kropla wody- przekształcenie kropli wody w inny przedmiot

 

Opracowała:

 

Magdalena Piaseczna


Twoje uwagi i pomysły

Tagi