Scenariusz - Jesień w sadzie

Scenariusz - Jesień w sadzie
5.0
4 oceny
Oceń

Scenariusz zajęć w grupie 4-5 – latków.

Temat: „Jesień w sadzie” – utrwalenie informacji o polskich drzewach owocowych z wykorzystaniem robota edukacyjnego Photon.

Cele ogólne:


• wprowadzenie dzieci w świat kodowania przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii.


Cele szczegółowe:


• rozwija zainteresowania przyrodnicze,
• posługuje się liczebnikami porządkowymi,
• przelicza w zakresie 5,
• globalnie odczytuje wyrazy sad i spiżarnia,
• bezpiecznie korzysta z wysokich technologii,
• rozwija umiejętność silnego wydechu.


Środki dydaktyczne:


• robot Photon, mata do kodowania,
• tablet,
• kółeczka-owoce: granatowe 5 szt., żółte 5 szt.,czerwone 5 szt., zielone 5 szt oraz kartoniki z
cyframi 1-5 na karteczkach w wyżej wymienionych kolorach,
• napisy do czytania globalnego „SAD”, „SPIŻARNIA”,
• słoik litrowy 4 sztuki,
• bibuła żółta i czerwona,
• słomka dla każdego dziecka,
• taśma samoprzylepna kolorowa,
• kolorowe stempelki lub mazaki do robienia „znaczków” na dłoniach dzieci,


Przebieg zajęć:


1. Photon w sadzie.
Nauczyciel prosi, by dzieci zamknęły oczy. Opowiada dzieciom historyjkę:
Wyobraźcie sobie, że Photon wybrał się na przejażdżkę po sadzie. Sądził do tej pory, że drzewa są jedynie zielone, a tu takie zaskoczenie. Na niektórych z nich dostrzegł inne kolory.(Nauczyciel zaprogramował robota by jego czułki świeciły na czerwono).
Otwórzcie oczy. Jak myślicie, co zobaczył robot na drzewie, co to mogło być w czerwonym kolorze? (wiśnie, jabłka). Zamknijcie ponownie oczy. Przenieśmy się znowu do sadu. Nasz Photon wędrował dalej, poszukując jeszcze innych kolorów. I znowu jego oczom ukazały się
kolorowe części drzewa. Tym razem były to...
(Nauczyciel zaprogramował robota by jego czułki świeciły na niebiesko — dzieci otwierają oczy i widzą czułki w kolorze niebieskim: śliwki).
Zamknijcie oczy. Photon był bardzo szczęśliwy, że ma okazję uczyć się czegoś nowego. Od pana sadownika dowiedział się, że w alejce po prawej stronie czeka kolejna niespodzianka.
Zobaczcie, jaki kolor dostrzegł (Nauczyciel zaprogramował robota by jego czułki świeciły na żółto — dzieci otwierają oczy i widzą Photona świecącego barwą żółtą).
Jak myślicie, jakie drzewa owocowe rosły w tej wspomnianej alejce? (gruszki, jabłka, śliwki-mirabelki).
2. Dżemiki - zabawa ruchowa.
Nauczyciel każdemu z dzieci stawia stempelek na grzbiecie dłoni w jednym z czterech kolorów (zielony - winogrona, żółty - gruszki, niebieski - śliwki, czerwony - jabłka). Recytuje rymowankę:
„Kuchareczka zdolna, dżemiki gotuje.
Do dżemiku (gruszkowego) Ciebie potrzebuje”

Dziecko, które identyfikuje się z określonym owocem, musi szybko się podnieść, obiec krąg dzieci i usiąść na swoje miejsce.
3. Owoce do spiżarni.
Nauczyciel rozkłada w 4 rzędach kółka w 4 kolorach. W każdym rzędzie po 5 elementów (zielone kółeczka - winogrona, żółte - gruszki, niebieskie - śliwki, czerwone - jabłka). Przy kółkach, symbolach owoców, kładzie napis do czytania globalnego: „SAD”. W innej części
sali nauczyciel umieszcza 4 słoiki i to miejsce jest „SPIŻARNIĄ”.
- chętne dziecko, otrzymuje tablet i decyduje, który owoc wybiera, jednak nie mówi tego na głos. Jeśli decyduje się na śliwkę, zapala czułka Photona na odpowiadający jej kolor (niebieski),
- następnie kolejne dziecko programuje poruszanie:
w zależności od tego, jaką cyfrę wylosuje, programuje taka ilość ruchów robota. Następnie uruchamia program.
- wybrane dziecko, podnosi odpowiednie kółko i zanosi je do słoika w spiżarni wypowiadając zdanie używając liczebnika porządkowego, np. „Zaniosę do spiżarni czwartą śliwkę”.
4. Wietrzyk w sadzie.

Każde dziecko dostaje słomkę i kawałek bibuły. Zadaniem dzieci jest zgniecenie bibuły, by uformować kulkę. Połowa dzieci dostaje bibułę czerwoną- jabłuszka, druga połowa żółtą-gruszki. Nauczyciel wyznacza kolorową taśmą linię pomiędzy zespołami. Na hasło „start”,

dzieci próbują tak silnie dmuchać przez słomkę na swoją kulkę, by przekroczyła linię i wylądowała na polu przeciwników. Na hasło „stop” następuje sprawdzenie, która drużyna ma mniej owoców po swojej stronie- ta wygrywa.


Opracowała:

 

Magda Józefaciuk

Twoje uwagi i pomysły

Tagi