Scenariusz - Jesienne zbiory warzyw
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Scenariusz - Jesienne zbiory warzyw
Komentarze (0)
Scenariusz - Jesienne zbiory warzyw
Scenariusz zajęć umuzykalniających
Klasa 0
Temat zajęć Jesienne zbiory warzyw
Czas trwania zajęć 45 minut.
Cele ogólne:
- kształtowanie u dziecka poczucia rytmu;
- Cele szczegółowe:
- dziecko orientuje się w schemacie własnego ciała;
- dziecko umie zaśpiewać piosenkę „Polka-fasolka”;
- dziecko potrafi odtworzyć prosty układ taneczny;
- dziecko rozróżnia i nazywa części piosenki – zwrotka, refren;
- dziecko potrafi wykonać swobodną interpretację ruchową utworu muzycznego;
- dziecko wie, że „Polka” to czeski taniec ludowy;
Forma wychowania muzycznego:
Muzyka i ruch – to jedna z form aktywności edukacji muzycznej. Daje możliwość wprowadzania i utrwalania wielu problemów muzycznych. Przyczynia się nie tylko do rozwoju muzykalności ale również do ogólnego rozwoju ogólnego, wprowadza element zabawy i odprężenie. Dzięki tej formie zajęć intensyfikują się procesy poznawcze, takie jak: spostrzeganie, wyobrażenia, myślenie. Występuje współdziałanie w grupie, wyrabia się zdolność koncentracji, kształci szybka orientacja oraz pamięć, pobudza aktywność. Dzięki ruchowi przy muzyce rozwijają się również we wzajemnej równowadze procesy hamowania i pobudzania, które są istotne dla prawidłowego funkcjonowania człowieka w jego środowisku.
Formy organizacji pracy dydaktycznej:
indywidualna, zbiorowa, grupowa;
Metody wspierania aktywności edukacyjnej uczniów:
informacyjna:
-wyjaśnienie jak zbudowana jest piosenka – zwrotka, refren;
- wyjaśnienie, że „Polka” jest czeskim tańcem ludowym;
analityczno-percepcyjna:
- poznanie i zapamiętanie tekstu i melodii piosenki;
problemowo-twórcza:
- odtworzenie prostego układu tanecznego;
Środki dydaktyczne:
magnetofon, płyta CD, kolorowe balony, pompony z bibuły;
Przebieg zajęć
Część wstępna:
piosenka na powitanie – Na powitanie wszyscy razem (tekst piosenki załącznik nr. 1)
piosenka - Chodźcie do koła (tekst piosenki załącznik nr.2)
ćwiczenia oddechowe:
- dzieci całym ciałem pokazują jak nadmuchuje się balonik: nabierają głęboko powietrza do płuc - rozkładając ręce pokazują jak balonik się powiększa, następnie pokazują jak z balonika ucieka powietrze;
- nadmuchiwanie balonów przez dzieci, następnie dmuchanie na balonik, aby jak najdłużej unosił się w powietrzu;
Ćwiczenia ruchowe przy piosence „Głowa, ramiona”(tekst piosenki załącznik nr. 3) - dzieci śpiewają I zwrotkę gimnastykują się – wykonując ćwiczenia opisane w piosence. W drugiej zwrotce śpiewają i dotykają odpowiednich części ciała. Drugą zwrotkę śpiewają dwukrotnie, śpiewając ją coraz szybciej.
Część podstawowa:
„Polka-fasolka” – słuchanie piosenki. Zapoznanie ze słowami i melodią.(tekst piosenki załącznik nr. 4). Śpiewanie piosenki przez dzieci.
„Polka-fasolka” – zabawa taneczna. Wykonanie prostego układu tanecznego. Podanie dzieciom informacji, że „Polka” jest czeskim tańcem ludowym.
- zwrotka piosenki - dzieci ustawiają się w parach, zwrócone są twarzami do siebie, trzymają się za ręce (łódeczki). Poruszają się krokiem dostawnym po obwodzie koła (w lewo);
- refren – dzieci zaczepiają ręce w łokciach (haczyki) i obracają się w podskokach dookoła;
Omówienie budowy piosenki
- Z Ilu części się składa?