Scenariusz - Koła i kwadraty w kosmosie
Temat kompleksowy: Ziemia krąży w kosmosie
Temat dnia: Koła i kwadraty w kosmosie
Cel ogólny:
-rozwijanie aktywności twórczej dzieci z wykorzystaniem metod aktywizujących
-odkrywanie tajemnic kosmosu w formie zabaw tematyczno-dydaktycznych
Cele szczegółowe:
-rozwijanie wyobraźni
-kształtowanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem tekstu czytanego przez nauczyciela
-wzbogacenie wiadomości na temat kosmosu
-utrwalenie figur geometrycznych (koła, kwadratu i trójkąta)
-kształtowanie umiejętności liczenia i porównywania
-rozwijanie poczucia rytmu poprzez inscenizację piosenki
-rozwijanie kreatywności, poczucia estetyki podczas wykonywania pracy plastycznej
-doskonalenie umiejętności pracy grupowej i zespołowej
Formy pracy:
-indywidualna
-zbiorowa
-grupowa
Metody pracy:
-czynna (metoda aktywizująca)
-słowna
-oglądowa
Środki dydaktyczne:
makieta rakiety, 4 planety wiszące na sznurku, rymowanka o planetach, tekst zabawy z rakietą, plansza z układem słonecznym, figury geometryczne z papieru, czarne kartki papieru, kleje, odtwarzacz CD, płyta CD, pudełko z nazwami planet, gwiazki z papieru na sznurku, farby, duży arkusz białego papieru ilustrujący kosmos.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie w kręgu na dywanie piosenką „Wszyscy są, witam Was…”. Przekazanie sobie „Iskierki przyjaźni”.
2. Zabawy paluszkowe: „Idzie kominiarz”, „Stuk-puk”, „Mamo, mamo”.
3. Przekazanie tematu zajęć.
4. Zabawa tematyczno-dydaktyczna „Kosmiczna wyprawa”.
a) słuchanie rymowanki o planetach układu słonecznego
b) podróż po dywanie w rakiecie, odwiedzanie kilku planet, wykonanie zadania matematycznego, muzyczno-ruchowego, ćwiczenia oddechowego oraz zadania plastycznego.
Do rakiety wsiadam dziś, razem ze mną leci Krzyś,
Leci, leci już rakieta! Jaka czeka nas planeta?
Nauczyciel wskazuje planetę wiszącą na sznurku-MARS.
Dzieci śpiewają i inscenizują piosenkę „Jedna ręka, druga ręka, ręce dwie”.
Do rakiety wsiadam dziś, razem ze mną leci Krzyś.
Leć rakieto, leć do góry! Drugi wita nas-MERKURY.
Nauczyciel wskazuje kolejną planetę. Dzieci wykonują na owej stacji zadanie matematyczno-konstrucyjne „Koło-kwadrat”. Dzieci układają z figur geometrycznych rakietę bądź pojazd kosmiczny.
Do rakiety wsiadam dziś, razem ze mną leci Krzyś.
JOWISZ królem wszystkich planet. Czy zrobimy tu przystanek?
Nauczyciel wskazuje planetę. Dzieci wykonują ćwiczenie oddechowe „Gwiazdy na niebie”.
Już do domu wracać czas, stara ZIEMIA woła nas. Drogę nam pokaże Księżyc.
Leć rakieto, coraz prędzej.
Nauczyciel wskazuje planetę. Dzieci na ostatniej stacji wykonują pracę plastyczną. Kolorują farbami obrazek przedstawiający kosmos.
Do rakiety wsiadam dziś, razem ze mną leci Krzyś,
Leci, leci już rakieta! Jaka czeka nas planeta?
Nauczyciel wskazuje planetę wiszącą na sznurku-MARS.
Dzieci śpiewają i inscenizują piosenkę „Jedna ręka, druga ręka, ręce dwie”.
Do rakiety wsiadam dziś, razem ze mną leci Krzyś.
Leć rakieto, leć do góry! Drugi wita nas-MERKURY.
Nauczyciel wskazuje kolejną planetę. Dzieci wykonują na owej stacji zadanie matematyczno-konstrucyjne „Koło-kwadrat”. Dzieci układają z figur geometrycznych rakietę bądź pojazd kosmiczny.
Do rakiety wsiadam dziś, razem ze mną leci Krzyś.
JOWISZ królem wszystkich planet. Czy zrobimy tu przystanek?
Nauczyciel wskazuje planetę. Dzieci wykonują ćwiczenie oddechowe „Gwiazdy na niebie”.
Już do domu wracać czas, stara ZIEMIA woła nas. Drogę nam pokaże Księżyc.
Leć rakieto, coraz prędzej.
Nauczyciel wskazuje planetę. Dzieci na ostatniej stacji wykonują pracę plastyczną. Kolorują farbami obrazek przedstawiający kosmos.
Opracowała:
Martyna Zaczyk-Szryt