Scenariusz - Nasze ciałko
Temat: Nasze ciałko
Cele ogólne:
- zapoznanie z orientacją w schemacie własnego ciała,
- zapoznanie ze zmysłami (wzroku, dotyku, słuchu, węchu i smaku).
Cele, dziecko:
- nazywa i potrafi pokazać poszczególne części ciała,
- rozwija spostrzegawczość oraz logiczne myślenie podczas zabaw,
- wykonuje ćwiczenia ruchowo-słuchowe,
- czeka na swoją kolej,
- potrafi złożyć postać z części, w całość,
- nazywa części twarzy i wie, za jakie odpowiadają zmysły,
- potrafi przyporządkować rzecz do odpowiedniego zmysłu.
Metody:
praktycznego działania / czynne (metody aktywizujące, metoda zadań stawianych dziecku, metoda samodzielnych doświadczeń, aktywności ruchowej i tańca (metoda gimnastyki twórczej (ekspresyjnej) Rudolfa
Labana), słowne (instruktaż, pogadanka) oglądowe.
Formy:
indywidualna, zbiorowa.
Środki:
radio, piosenka pt. „figuro zmień się” – https://www.youtube.com/watch?v=gCm95D-9m2s,
pusta kartka A3, powycinane części ciała, klej, worek – lupa, pluszowy miś, grzechotka-jajko, mandarynka (dowolne rzeczy).
Przebieg zajęć:
1. „Witamy się” – zabawa powitalna.
N. mówi kogo lub co witamy, np. dziewczynki, chłopców, ręce, nogi, itp. wtedy wszyscy machają.
2. „Figuro zmień się” – zabawa ruchowa, reagowanie na sygnał.
3. „Co nam powstanie ?” – ćwiczenie orientacji w schemacie ciała, w przestrzeni na kartce.
N. przygotowuje wcześniej pocięte oddzielnie części ciała i prosi wybrane dzieci o przyklejenie na kartce poszczególnych części ciała, tak żeby powstała postać (zgodnie z zachowaniem schematu ciała).
4. „Worek zmysłów” – zabawa dydaktyczna.
N. przynosi worek z różnymi rzeczami do:
- Zobaczenia – zmysł wzroku,
- Dotknięcia – zmysł dotyku,
- Usłyszenia – zmysł słuchu,
- Powąchania – zmysł węchu,
- Zjedzenia – zmysł smaku.
5. Zabawy dowolne w sali.
Opracowała:
Kinga Ptak