Scenariusz - Poznawanie przez dotykanie- zabawy sensoryczne

5.0
2 oceny
Temat: Poznawanie przez dotykanie- zabawy sensoryczne
Cel główny:
- rozwijanie zmysłu dotyku;
- usprawnianie motoryki małej.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- za pomocą zmysł dotyku potrafi wskazać przedmioty twarde-miękkie, gładkie- szorstkie, ciepłe-zimne, suche-mokre;
Metody pracy:
- czynne- zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń,
- słowne- rozmowa, swobodne wypowiedzi dzieci,
- ekspresji ruchowej.
Formy:
- zbiorowa
Środki dydaktyczne:
nagranie piosenki „Budujemy ciszę”, tajemniczy worek z przedmiotami, obrazki przedmiotów z tajemniczego worka, tajemnicze pudełko, przedmioty z tajemniczego pudełka, magiczne pudełko wypełnione kulkami hydrożelowymi, przedmioty do losowania z magicznego pudełka, kolorowe szarfy, tamburyno, materiały i tace do przygotowania ścieżki sensorycznej, pudełko z imionami dzieci, farby, duży arkusz papieru, tekst do masażyków- „PIZZA” (zabawa włoska, oprac. M. Bogdanowicz)
Przebieg zajęć :
1. Piosenka „Budujemy ciszę”-piosenka wyciszająca- znak dla dzieci, że zaczynają się zajęcia.
2. Powitanie dzieci:
„Witam wszystkie dzieci, które…”- dzieci wstają i witają się z grupą.
3. Zabawa „Tajemnicze pudełko”:
Przed dzieckiem znajduje się pudełko z otworami na ręce oraz takie same przedmioty jak te, które są w środku pudełka. Dziecko wkłada dłonie i próbuje znaleźć wskazany przedmiot: twardy, miękki, gładki, szorstki, zimny, ciepły, zimny, suchy lub mokry.
4. Zabawa z magicznym pudełkiem. Dziecko losuje ukryty w kulkach hydrożelowych przedmiot i samodzielnie próbuje wskazać jego cechy: czy jest twardy czy miękki, gładki czy szorstki, zimny czy ciepły.
5. Zabawa ruchowa „Jakie to jest?”- nauczyciel rozkłada w Sali 4 szarfy: czerwoną, niebieską, zieloną i żółtą. Dzieci segregują przedmioty do szarf: ciepłe do czerwonej, zimne do niebieskiej, gładkie do żółtej i szorstkie do zielonej. W czasie gry na tamburynie dzieci poruszają się po sali między rozłożonymi szarfami i na hasło nauczyciela np. zimne- ustawiają się wokół szarfy z pasującymi elementami.
6. Budowanie ścieżki sensorycznej.
Dzieci wybierają materiały i układają je na tackach, które są ustawione na okręgu. Następnie bosymi stopami przechodzą po stworzonej przez siebie ścieżce sensorycznej.
7. Masażyki
Dzieci łączą się w pary. Nauczyciel najpierw czyta tekst i pokazuje dzieciom w jaki sposób wykonuje się masażyk. Nauczyciel czyta tekst jeszcze dwukrotnie: najpierw jedno dziecko z pary wykonuje masaż na plecach kolegi i następuje zamiana.
PIZZA (zabawa włoska, oprac. M. Bogdanowicz)
Najpierw sypiemy mąkę [Przebieramy po jego plecach opuszkami palców obu dłoni]
zgarniamy ją [brzegami obu dłoni wykonujemy ruchy zagarniające]
lejemy oliwę [rysujemy palcem falistą linię, począwszy od karku aż do dolnej części pleców]
dodajemy szczyptę soli [lekko je szczypiemy]
no... może dwie, trzy.
Wyrabiamy ciasto [z wyczuciem ugniatamy boki dziecka]
wałkujemy [wodzimy dłońmi zwiniętymi w pięści po jego plecach w górę i w dół]
wygładzamy placek [gładzimy je]
i na wierzchu kładziemy:
pomidory, [delikatnie stukamy dłońmi zwiniętymi w miseczki]
krążki cebuli, [rysujemy koła]
oliwki, [naciskamy palcem w kilku miejscach]
dziecko samo wymyśla co jeszcze dodajemy do pizzy
posypujemy serem [szybko muskamy dziecko po plecach opuszkami palców obu dłoni]
i... buch! do pieca. [Przykrywamy sobą dziecko i na chwilę pozostajemy w tej pozycji-dopóki dziecko ma na to ochotę]
Wyjmujemy i kroimy: [Kroimy plecy brzegiem dłoni]
dla mamusi, dla tatusia,
dla babci, dla brata
dla ... [dziecko wymyśla, dla kogo jeszcze będą kawałki pizzy]
polewamy keczupem, [kreślimy palcem na plecach linię z pętelkami]
i... zjadamy... mniam, mniam, mniam.