Scenariusz - Pszczeli Koncert
Prowadząca: Natalia Halicka
Data: 13.05.2020 r.
Krąg tematyczny: Ruch tu wielki, dźwięków moc, z traw na łące miękki koc
Temat dnia: Pszczeli koncert
Cele główne:
- budzenie zainteresowania życiem małych zwierząt – owadów – kształtowanie przyjaznego odnoszenia się do zwierząt;
- kształtowanie znaczenia pszczoły w przyrodzie i w życiu człowieka;
Cele szczegółowe:
- wypowiada się na podany temat,
- czerpie radość z uczestnictwa w zabawie muzyczno – ruchowej,
- poznaje właściwości miodu,
- opowiada i układa historyjkę obrazkową,
- ćwiczy sprawność ręki,
- poznaje pracę pszczelarza,
- potrafi rozróżnić smaki: słodki,
- postępuje ściśle według podanej instrukcji,
- cieszy się z efektów własnej pracy.
Metody pracy:
czynnościowe, oglądowe, słowne, pokaz, elementy pedagogiki zabawy, praca konstrukcyjna
Formy pracy:
indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne:
- fotografia pszczoły,
- film edukacyjny „Pszczoła”,
- film edukacyjny „Jak powstaje miód?”,
- papierowe kwiaty,
- odtwarzacz CD,
- płyta CD z utworem „Pszczółka”,
- obrazki przedstawiające powstawanie miodu,
- chusta animacyjna,
- kulki z foli aluminiowej,
- tamburyn,
- grzechotka,
- tekturowy ul,
- kubeczki plastikowe,
- papierowy plaster miodu,
- kapelusz „pszczelarza”,
- różne rodzaje miodu,
- łyżeczki plastikowe,
- talerzyki plastikowe,
- drewniany nabierak do miodu,
- rolki po papierze toaletowym,
- gotowe papierowe elementy do wykonania pszczoły,
- klej.
Realizowane obszary z podstawy programowej wychowania przedszkolnego:
1.1, 1.2, 3.1, 4.3, 5.1, 5.4, 6.3, 8.2, 9.2, 12.1, 14.3
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci.
2. „Pszczoła” – oglądanie obrazka. Zwrócenie uwagi na charakterystyczne cechy owada.
3. „Pracowity jak pszczółka” - oglądanie filmu edukacyjnego „Pszczoła”.
4. Rozmowa kierowana na temat filmu.
- Co oznacza powiedzenie „Pracowity jak pszczółka”?
- Gdzie możemy spotkać pszczoły?
- Dlaczego pszczoły siadają na kwiatach?
- Jaki dźwięk wydaje pszczoła?
- Gdzie mieszkają pszczoły?
- Dlaczego pszczoły są pożyteczne?
5. „Kwiaty i pszczoły” - zabawa ruchowa. Nauczyciel rozkłada na podłodze pomarańczowe kwiaty – dzieci „pszczółki” – „fruwają pomiędzy kwiatami". Na przerwę w muzyce i hasło siadają na kwiatkach i „zbierają nektar".
6. „Jak powstaje miód?” – oglądanie filmu pt. „Jak powstaje miód”.
7. „Słodki jak miód” – prezentacja i omówienie historyjki obrazkowej.
8. „Z kwiatka na kwiatek” - zabawa z chustą Klanzy. Dzieci biegają (latają jak pszczółki, wydając dźwięk bzyczenia) po obwodzie chusty (kwiat) przy dźwiękach tamburynu na zmianę dźwięku na grzechotkę zbierają kulki z foli aluminiowej (pyłek) do kubeczków jednorazowych. Następnie dzieci wsypują zebrany „pyłek” do ula (imitacji ula).
9. „Pszczelarz”- zapoznanie się z pracą pszczelarza. Wyjaśnia dzieciom, że strój ten chroni człowieka przed użądleniem pszczół. Nauczycielka pokazuje kapelusz pszczelarski i wyciąga z ula, do którego dzieci wrzucały pyłek „złoty plaster miodu”.
10. „Degustacja miodu” – poznawanie właściwości miodu. Dzieci próbują łyżeczką miód, wąchają, określają słodki smak, kolor żółty, przyjemny zapach, gęsty. Nauczyciel tłumaczy, że miód jest bardzo zdrowym pokarmem nie tylko dla pszczół, ale także dla dzieci i dorosłych