Scenariusz - Robimy sałatkę owocową

Scenariusz zajęć kulinarnych z cyklu "Mała Kuchnia"
Cel ogólny:
Przybliżenie dzieciom potrzebę zdrowego odżywiania.
Cele operacyjne:
Dziecko:
-potrafi samodzielnie wykonać sałatkę owocową
-rozpoznaje i nazywa znane owoce
-przestrzega zasad higieny
-wie dlaczego należy myć owoce przed jedzeniem
-umie powiedzieć dlaczego należy jeść owoce
-umie liczyć w zakresie 10
-potrafi reagować na sygnały
-rozwiązuje zagadki słowne
-czerpie radość podczas zabawy sensorycznej-przez dotyk rozpoznaje owoce
-potrafi posługiwać się nożem
Metody pracy:
• czynna
• słowna
• pokazowa
• aktywnego działania
Formy pracy:
• grupa
• indywidualna
Środki dydaktyczne:
świeże owoce: winogrona, banany, jabłka, gruszki, świeże brzoskwinie, truskawki, borówki, cytryna, maliny, śliwki; noże, deseczki, duża miska, małe miseczki, łyżeczki, duża łyżka, fartuszki;
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie dzieci- Dzieci stoją w kole, a nauczyciel mówi: Witam dzieci które lubią jeść jabłka, te dzieci które lubią dany owoc podskakują itd.
2. Zagadki słowne: Dzieci odgadują zagadki i pokazują owoc.
• Rumiana kula, soczysta, słodka. Będzie z niej pewnie pyszna szarlotka. (Jabłko)
• Ma kształt żarówki lecz wcale nie świeci. Gdy jest dojrzała zjadają ją dzieci.(Gruszka)
• Skórka fioletowa, a miąższ pod nią złoty, smakuje wybornie wszyscy wiedzą o tym. (Śliwka)
• Żółciutkiej skórki tego owocu, gdy go obierasz nie spuszczaj z oczu. Ta skórka groźna jest niesłychanie, łatwo się można poślizgnąć na niej (banan).
• Pachnące, czerwone, słonkiem malowane, przyniosę ich z lasu pełny po brzeg dzbanek (maliny).
• Ładnie pachnie żółta skórka, kwaśny mają smak. Zawierają witaminy, każdy wie że to …… (cytryny).
• Co to za owoc: tu i tam liście, a miedzy nimi wiszą kiście. Kuleczki maleńkie, soczyste i słodziusieńkie (winogrona)
3. "Co to za owoc?"- Nauczyciel wymienia nazwy wybranych owoców z podziałem na sylaby, a dzieci odgadują nazwy owoców, dzielą same na sylaby, liczą sylaby i mówią pierwsza i ostatnią sylabę.
4. „Jaki jest ten owoc?”-Rozmowa na temat zdrowego odżywiania się i witamin znajdujących się w owocach, do czego są nam potrzebne. Nauczyciel pokazuje owoc dzieciom, a przedszkolaki starają się znaleźć jak najwięcej określeń danego owocu. np. Jest to owoc bardzo smaczny, okrągły, soczysty, rośnie na drzewie itd.
5. Co ma w środku owoc?- nauczyciel dzieli jabłko, gruszkę i śliwkę na połowę i pokazuje co znajduje się w środku. Dzieci próbują określić co tam się znajduje i nazwać gniazdo nasienne z pestkami, pestki.
6. Zabawa „Tajemniczy owoc” - dziecko ma zakryte oczy, rozpoznaje owoc za pomocą dotyku.
7. Zabawa ruchowa :„Sałatka owocowa” Wszystkie dzieci dostają emblematy jednego z owoców, następnie siadają w kole, gdy nauczyciel mówi: Robię sałatkę owocową z jabłek i gruszek-te dzieci zamieniają się miejscami.
8. Ile mamy owoców?- liczenie owoców przygotowanych na sałatkę.
9. Zaproszenie dzieci do wykonania sałatki owocowej.
Przygotowanie:
Dzieci myją ręce i zakładają fartuszki. Nauczyciel wspólnie z dziećmi myje i owoce, następnie dzieci kroją je na małe kawałki (deseczki, noże). Pokrojone owoce wkładane są do dużej miski, następnie skropione sokiem z cytryny i przełożone do małych miseczek. Czynności porządkowe po zajęciach oraz degustacja sałatki.
Opracowała:
Barbara Kontowicz