Scenariusz - W krainie figurolandii

5.0
2 oceny
Temat zajęcia: W krainie figurolandii
Cele ogólne :
• Utrwalanie wiadomości o figurach geometrycznych : koło, trójkąt, kwadrat, prostokąt.
• Doskonalenie umiejętności rozróżniania i poprawnego nazywania znanych figur.
• Wdrażanie do kodowania poprzez zabawy matematyczne
Cele operacyjne : ( dziecko )
• Odpowiada na pytania nauczycielki związane z treścią opowiadania.
• Zna charakterystyczne cechy figur geometrycznych.
• Rozróżnia i poprawnie nazywa znane figury geometryczne.
• Kontynuuje rozpoczęty rytm.
• Potrafi przełożyć symbol na ruch.
• Kreśli ręką w powietrzu kształt koła, trójkąta, prostokąta i kwadratu.
• Odnajduje w sali rówieśników z takimi samymi emblematami i ustawia się w wyznaczony sposób.
• Bierze czynny udział w zorganizowanej zabawie , prawidłowo reaguje na umówiony sygnał.
• Samodzielnie wykonuje pracę indywidualną przy stoliku.
• Rozwija inwencję twórczą, pomysłowość i fantazję.
• Współdziała z dziećmi podczas wykonywania zadań,
• Cierpliwie oczekuje na swoją kolej podczas wypowiedzi,
• Obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe,
• Komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi, wykorzystując komunikaty werbalne i pozawerbalne.
Metody :
• Podające,
• ekspresyjne: zabawowo-naśladowcza,
• ćwiczeń, polegająca na powtarzaniu przez dziecko odpowiednich czynności,
• słowne: instrukcji i objaśnień, rozmowy, zagadki, pochwały, zachęty,
• oglądowe: pokaz wykonania ćwiczenia, ilustracje,
• czynne: zadań stawianych do realizacji, ćwiczeń i utrwalania nawyków,
• kodowanie - elementy metody E. Gruszczyk – Kolczyńskiej,
• twórczego myślenia - burza mózgów.
Formy pracy :
• Zbiorowa,
• Grupowa,
• Indywidualna.
Środki dydaktyczne :
cztery kartki białe z znakami zapytania i z figurami geometrycznymi, mata do kodowania, pudełka z nakrętkami, szarfy, 4 hulahopy, figury geometryczne, płyta CD, Dance with Shapes - Pinkfong Songs for Children, papierowe figury geometryczne, klej, białe kartki, ilustracja Figurolandii na formacie A3(wykonana z papierowych figur geometrycznych).
Literatura: opowiadanie D. Szadkowskiej „W krainie figurolandii”, „Dziecięca matematyka” – E. Gruszczyk – Kolczyńska, E. Zielińska, portale internetowe: www.edukacja.edux.pl, blizejprzedszkola.pl
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie dzieci piosenką „Wszyscy są, witam Was” (źródło:youtube.com).
2. Wprowadzenie w tematykę zajęć - zagadki.
Na tablicy umieszczone są cztery białe kartki A4 na których przyklejone są znaki zapytania. Pod tymi kartkami ukryte są plansze przedstawiające figury geometryczne. Nauczyciel pyta dzieci czy wiedzą co jest ukryte pod kartkami. Wysłuchuje wszystkich propozycji, następnie proponuje rozwiązanie zagadek, których odpowiedzi są ukryte pod kartkami.
Toczę, toczę się wesoło,
i do wszystkich macham wkoło.
Początku nie mam, ani końca,
podobne jestem do słońca.
Wszyscy mnie doskonale znacie.
Myślę, że gotową odpowiedź macie ( koło).
Po odgadnięciu przez dzieci rozwiązania nauczyciel odkrywa pierwszą planszę.
Powiem wszystkim, jestem szczery,
ujrzysz u mnie boki cztery.
Moje boki są równiutkie,
a cztery kąty prościutkie.
Dlatego już od wielu lat,
mówią o mnie, że to ... (kwadrat).
Nauczyciel odkrywa planszę numer dwa.
Ja mam boków mniej,
jest mi przez to lżej,
a magiczna liczba trzy
zawsze towarzyszy mi.
Mam trzy boki i trzy kąty