Scenariusz - Wiosenne zabawy

Scenariusz - Wiosenne zabawy
4.5
4 oceny
Oceń

Grupa: 4-latki

Cel ogólny:


zabawy wspomagające rozwój mowy


Cele szczegółowe:


-utrwalenie prawidłowego toru oddechowego
-usprawnianie narządów aparatu artykulacyjnego
-doskonalenie koordynacji słuchowo-ruchowej
-wdrażanie do prawidłowej wymowy głosek szumiących ( sz, ż, cz)


Materiały pomocnicze:


•    Papierowe motyle
•    Papierowe osy
•    Papierowe kwiatki
•    Słomka
•    Szablon łąki
•    Wiersz pt. „Z wiosną”
•    Piosenka „ Ciocia Tecia”
•    Maskotka Elfa
•    Farby
•    Arkusze papieru
•    Teksty piosenek


Przebieg zajęć:


I. Powitanie dzieci.
II. Ćwiczenia oddechowe (Załącznik 1.)
1. Wirujące kwiatki.
Dzieci siedząc na dywanie dmuchają w papierowego kwiatka zawieszonego na nitce.
2. Wesoły kwiatek.
Dziecko dmucha na papierowego kwiatka położonego na otwartej dłoni.
3. Kolorowa łąka 

Dziecko za pomocą słomki przenosi kwiatki, osy oraz motyle na szablon łąki.
4. Mieszkańcy łąki gotują wodę na herbatę.
Mieszkańcy łąki zaprosili gości i gotują wodę na herbatę.
Dziecko dmucha w słomkę umieszczoną w szklance z wodą.
III. Zabawa ruchowa przy piosence „Idzie Wiosna polną drogą” (Załącznik 2.)
IV. Zabawa „Wiosenne porządki”
Rozmowa na temat wyglądu maskotki Elfa przyniesionej przez nauczyciela.
•    Elf myje drzwi (oblizywanie czubkiem języka szeroko otwartych warg)
•    Elf myje kąty (kierowanie czubka języka w kąciki ust)
•    Elf myje ściany (wypychanie policzków językiem)
•    Elf myje sufit (przesuwanie czubkiem języka po podniebieniu twardym)
•    Elf myje okna (przesuwanie czubkiem języka po zewnętrznej stronie górnych zębów)
•    Elf trzepie dywan (kląskanie)
•    Elf jest bardzo zadowolony i uśmiecha się (rozciąganie warg jak w uśmiechu, zęby zwarte)

V. Dzieci tańczą na folii bąbelkowej przy piosence „ Ciocia Tecia” (Załącznik 3.)
Zabawy dźwiękonaśladowcze.
Dzieci śpiewają piosenkę „ Ciocia Tecia” naśladując odgłosy zwierząt.
VI. Nasza łąka- praca plastyczna. (Załącznik3.)
Dziecko moczy słomkę w farbie a następnie odciska kolorowe kwiatki na łące.
VII. W środku koła znajduje się wykonana praca plastyczna (łąka). Wszyscy recytują wiersz.
Chodzi Wiosna po łące,
Budzi kwiaty pachnące.
Jeden z nich wybiera,
Z nim tańczy teraz.
VIII. Zakończenie zajęć i ewaluacja.
Dzieci przekazują sobie Elfa. Każde dziecko mówi co najbardziej i najmniej spodobało się Elfowi.
Nauczyciel dziękuje dzieciom za pracę na zajęciach. Każde dziecko otrzymuje kolorową słomkę.



Opracowała:

 

Izabela Maćkowiak

Pliki do pobrania

Twoje uwagi i pomysły

Tagi