Scenariusz - Zabawy matematyczne z myszkami

Scenariusz - Zabawy matematyczne z myszkami
5.0
1 ocena
Oceń

Scenariusz zajęć koleżeńskich – grupa 5 latków

Tematyka: Sposoby wykorzystania różnych form zabaw do nabywania nowych wiadomości i umiejętności, umiejętność wykorzystywania posiadanych pomocy dydaktycznych

Cele:


•    Rozwijanie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi
w zakresie dostępnym dziecku
•    Kojarzenie liczby elementów z jej zapisem graficznym – cyfrą.
•    Kształcenie umiejętności liczenia obiektów
•    Kształcenie umiejętności dodawania i odejmowania
•    Kształcenie orientacji przestrzennej
•    Rozwijanie percepcji słuchowej
•    Doskonalenie koordynacji słuchowo-ruchowej oraz sprawności ruchowej
•    Ćwiczenie pamięci i koncentracji uwagi


Metody:


•    słowne
•    czynne
•    aktywizujące


Formy:


•    indywidualna
•    grupowa
•    zbiorowa


Środki dydaktyczne:


płyta CD, odtwarzacz, sól, garnek z kaszą, 6 łyżek, opowiadanie, klamerki, emblematy garnków, kostki z cyframi, cyfry na kartonikach, drewniane łyżki, talerzyki papierowe, 6 poduszek, litery tworzące hasło, trasa z opakowań po jajkach z literami, myszki z szyszek, kody, pudełka do ewaluacji


Przebieg zajęć:


1. PRZYWITANIE SIOSTRY DYREKTOR I ZGROMADZONYCH NAUCZYCIELEK.
2. POWITANIE DZIECI PRZY PIOSENCE
Pomoce: odtwarzacz CD, płyta CD.
N-l zaprasza do śpiewania powitanki i wykonywania odpowiednich ruchów przy muzyce:
Ze wszystkimi się już witam,
za dłonie sąsiadów chwytam
ręce w górę, w dół i w górę
robimy teraz wichurę.
Na każdej dłoni uśmiech jest,
kiedy wołamy: cześć, cześć, cześć!


3. OPOWIADANIE WPROWADZAJĄCE DO TEMATU ZAJĘĆ
Pomoce: opowiadanie, obrazki (myszy, drewno, garnek…, poduszki dla myszek, garnek z kaszą, łyżki, sól

N-L czyta opowiadanie, podczas którego wybiera myszki, które siadają na poduszkach pod oznaczonymi obrazkami (drewno, woda, słoninka…).
Na środku stoi garnek z kaszą i sól.
Wybrane myszki wykonują czynności, które usłyszą.

4. ANALIZA OPOWIADANIA
Pomoce: karty z cyframi 1-10,
N-l zadaje pytania dotyczące treści opowiadania,
Wybiera dzieci, które przyporządkują właściwą cyfrę do myszki.  (Cyfry na dywanie 1,2,3,4,5,6, 7, 8, 9, 10)

Dlaczego myszki jedząc kaszę wykrzyknęły „ojej”?
Czy kasza, którą ugotowały myszki jest smaczna?           
Ile łyżek soli wsypały myszki do kaszy?
Czy myszki będą mogły zjeść tę kaszę?

5.BURZA MÓZGÓW DOKOŃCZENIE I ANALIZA PRZYSŁOWIA:
N-l prosi, by dzieci dokończyły znane przysłowie i spróbowały wyjaśnić co ono oznacza
GDZIE KUCHAREK SZEŚĆ, ….. TAM NIE MA CO JEŚĆ

6. ZABAWA RYTMICZNA – GOTUJEMY KASZĘ
Pomoce: łyżki drewniane, talerzyki papierowe, frotki  
N- l zaprasza do zabawy z wykorzystaniem drewnianych łyżek i talerzyków. Prosi by dzieci położyły prawą rękę na ramieniu kolegi, jeżeli któreś dziecko ma problem, zakłada frotkę na rękę.

Prezentuje ruchy
Mieszamy prawą ręką
Mieszamy lewą ręką
Mieszamy prawą ręką
Mieszamy lewą ręką

Łyżki w dłoń-stuknij-przekaż dalej x4

7. ZABAWA RUCHOWA – TUPNIJ, SKOCZ, KLAŚNIJ
Pomoce: odtwarzacz CD, płyta CD
 Dzieci tworzą koło – w tej zabawie ważne jest słuchanie rytmu i rytmiczne wykonywanie ćwiczeń w następujący sposób – tupnij, skocz w prawo, klaśnij.
Tempo muzyki przyspiesza i zwalnia.

8. ILE ŁYŻEK W GARNKU? – ĆWICZENIA W DODAWANIU I ODEJMOWANIU W ZAKRESIE 10.
Pomoce: emblematy garnków, 10 klamerek w kubeczku, kostki z cyframi, cyfry.
Dodawanie i odejmowanie w zakresie 10 z wykorzystaniem klamerek. N-l. wybrane dziecko wyrzuca kostka n-l mówi treść zadania, np.

Twoje uwagi i pomysły

Tagi