Scenariusz - Zabawy z figurami geometrycznymi

5.0
2 oceny
Scenariusz zajęć w przedszkolu w grupie dzieci w wieku 5 i 6 lat.
Cele ogólne:
• Rozwijanie umiejętności matematycznych dziecka.
• Utrwalenie charakterystycznych cech podstawowych figur geometrycznych.
• Rozbudzanie aktywności dziecka.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• zna podstawowe figury geometryczne,
• segreguje figury geometryczne według ich rodzaju,
• porządkuje figury geometryczne od najmniejszej do największej,
• dokańcza podany rytm z figur geometrycznych,
• rozpoznaje cyfry od 1 do 8,
• liczy na konkretach w zakresie do 8,
• potrafi ułożyć odpowiednią ilość figur geometrycznych do podanej ich liczby-cyfry,
• stara się prawidłowo układać figurę geometryczną na kartce według podanego jej położenia,
• rozumie podstawowe określenia przestrzenne,
• aktywnie uczestniczy w zajęciach,
• wykazuje się kreatywnością tworząc „figuraka” z obrazka figury geometrycznej,
• stara się dbać o bezpieczeństwo własne i innych podczas proponowanych aktywności przez nauczyciela.
Metody:
• podające – instruktaż,
• problemowa – zagadki matematyczne, zadania stawiane dziecku, zabawy matematyczne metodą stacji z elementami dziecięcej matematyki E. Gruszczyk – Kolczyńskiej,
• aktywizujące – zabawa dydaktyczna, zabawa ruchowa,
• waloryzacyjna – praca plastyczna.
Formy pracy:
• zbiorowa – instruktaż, zabawy dydaktyczne, zabawy ruchowe,
• praca w małych grupach – zabawy matematyczne metodą stacji,
• indywidualna – zadania stawiane dziecku, praca plastyczna.
Środki dydaktyczne:
figury geometryczne do przyklejenia dziecku na bluzkę przed zajęciami, kartki z cyframi od 1 do 4, karta z figurami geometrycznymi, plastikowa figura geometryczna dla każdego dziecka wraz z kartką A5, drewniane figury geometryczne, papierowe figury geometryczne do szeregowania od najmniejszej do największej, kartoniki z cyframi od 1 do 8, kartki z podanym rytmem i zestawem figur, karta plastyczna z figurą geometryczną do twórczego wykonania dla każdego dziecka, kredki ołówkowe na każdy stolik.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie „Iskierka przyjaźni” – Przywitanie się dzieci w kole. Stworzenie życzliwej atmosfery w grupie i wyciszenie dzieci.
2. „Jaka to figura?” – zagadki matematyczne z porządkowaniem cyfr. Obrazki z figurami geometrycznymi jak koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt są zakryte czterema kartkami z cyframi od 1 do 4. Zadaniem dzieci jest odgadywanie zagadek i odkrywanie kart według kolejności cyfr od najmniejszej do największej.
Jestem dumny z tego,
że trzy boki mam.
Jeśli się postarasz
narysujesz mnie sam.
(TRÓJKĄT)
Samochód ma je cztery,
A rower tylko dwa.
Bardzo często guzik
Też taki kształt ma.
(KOŁO)
Dwa boki krótkie
i dwa długie mam.
Czy mnie znacie?
Bo ja was znam.
(PROSTOKĄT)
Boki cztery,
kąty też,
Co to jest?
Czy już wiesz?
(KWADRAT)
3. „Połóż figurę…” – zabawa dydaktyczna na orientację położenia przedmiotu na kartce. Przedszkolaki dostają plastikową figurę geometryczną i kartkę A5. Zadaniem dzieci jest ułożenie figury na kartce według poleceń nauczyciela np. Połóż figurę na środku kartki, w prawym górnym rogu kartki, na dole kartki…