Scenariusz- Zielony kolor Wiosny

Scenariusz- Zielony kolor Wiosny
Oceń

Scenariusz- Zielony kolor Wiosny 

 


Scenariusz zajęć otwartych dla grupy dzieci 4-5 letnich. 

Temat : „Zielony kolor Wiosny” 

 

dnia:

 

Nauczyciel prowadzący:

 

Cel główny: 

 

  • Rozwijanie spostrzegawczości i logicznego myślenia. 
  • Rozwijanie umiejętności dostrzegania barw wokół siebie, rozpoznawania 
  • i nazywanie kolorów podstawowych. 
  • Stwarzanie rodzicom możliwości obserwacji swojego dziecka podczas zajęć. 

 

Cele operacyjne:  

 

-dz. rozwiązuje zagadki, 

-dz. potrafi dokonać syntezy i analizy głoskowej, 

- dz. rozpoznaje i nazywa kolor zielony, 

- dz. sprawnie posługuje się pędzlem malując farbami, 

- dz. rytmicznie porusza się przy muzyce, 

- dz. usprawnia pracę nadgarstka wykonując ruchy kuliste, 

- dz. naśladuje ruchy osoby dorosłej podczas zabawy, 

- dz. powtarza krótką rymowankę ilustrując ją ruchem, 

- dz. tworzy nowe kolory eksperymentując barwami. 

 

 

Metody: słowna, czynna, oglądowa. 

Formy: zbiorowa. 

 

 

Pomoce dydaktyczne: zagadki -ilustracje, litery ,list od Pani Wiosny,  różnokolorowe bibułkowe wstążki, przedmioty codziennego użytku w kolorze zielonym, farby plakatowe, podstawki, pędzle, papierowe szablony sukienek, nagranie na CD „Poranek”, papierowe emblematy – ordery „Pomocników Wiosny”. 

 

 

Przebieg zajęć: 

 

1. Powitanie dzieci i zgromadzonych rodziców. 

 

2. Zabawa „Witamy się” – dzieci wraz z nauczycielem i rodzicami witają się różnymi częściami ciała. 

 

3.Wprowadzenie do tematu - rozwiązywanie zagadek związanych tematycznie z wiosną, odsłonięcie obrazków, które są odpowiedzią na zagadki. Próba analizy i syntezy głoskowej dla 5 latków oraz dla chętnych.  

 

 

4. Odczytanie listu przez nauczycielkę - wiersz „List od Pani Wiosny”  (autor nieznany) 

 

Kochane dzieci, Wam się przedstawię, 

ja jestem Wiosna, co mieszka w trawie. 

Przychodzę do Was zaraz po zimie,  

gdy tylko mróz i śnieg biały minie. 

 

Niestety problem mam bardzo  

zgubiłam mój kolor w długiej podróży. 

Kolor zielony, to chyba wiecie,  

kolor zielony - najpiękniejszy w świecie ! 

 

Imię me Wiosna, zawód – malarka, 

maluje świat w kolorze kanarka. 

Zima się kończy, pracę zaczynam 

a zielonego jak nie mam tak, nie ma. 

 

Dlatego proszę Was dzieci o pomoc, 

pomóżcie mi znaleźć mą barwę zieloną. 

Muszę zielone pomalować dróżki,  

drzewa, krzewy i polnego konika nóżki. 

 

Żabki, co w stawie kumkają wesoło,  

trawki, co pięknie pachną w około.  

Prośbę więc mą ponownie powtarzam  

i Was dzieci serdecznie pozdrawiam.  

 

5. Rozmowa z dziećmi na temat treści listu: 

- Kto do Was napisał list? 

- O co prosi Was Pani Wiosna? 

- Do czego potrzebny Wiośnie kolor zielony? 

 

6. „Zielone podarunki dla Pani Wiosny” – wyszukiwanie w sali przedszkolnej zielonych przedmiotów, gromadzenie ich na dywanie, nazwanie zebranych „podarunków”. Zwrócenie uwagi na występowanie różnorodnych odcieni barwy zielonej.  

 

7. „Pomagamy Wiośnie – malujemy świat na zielono”. Ćwiczenia ruchowe z podkładem muzycznym z użyciem zielonych bibułowych wstążeczek. Każdy indywidualnie (dzieci  

i rodzice) wybiera z koszyka zieloną wstążeczkę spośród różnobarwnych tasiemek. 

 

8. Układanie na dywanie  dowolnego obrazka z bibuły. 

 

9. Otrzymywanie koloru zielonego przez łączenie barw żółtej i niebieskiej z wypowiadaniem rymowanki: Czary - mary dzień radosny i już mamy kolor wiosny. Pomalowanie szablonu sukienki Pani Wiosny z uzyskanego podczas mieszania koloru. 

 

10. Relaks na dywanie. Słuchanie odgłosów ptaków z płyty CD. 

 

11. Podziękowanie rodzicom za przybycie.  

 

 

Opracowała: Edyta Staniaszek

Twoje uwagi i pomysły

Tagi