Scenariusz bloku aktywności dzieci i n-la - Kodowanie na dywanie
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Scenariusz bloku aktywności dzieci i n-la - Kodowanie na dywanie
Komentarze (0)
Scenariusz bloku aktywności dzieci i n-la „Kodowanie na dywanie”
- wykorzystywanie zabaw dydaktycznych w kształtowaniu pojęć matematycznych
Cele ogólne:
- rozwijanie spostrzegawczości
-odczytywanie, rozumienie symboli i znaków
-doskonalenie umiejętności określania kierunków
Cele operacyjne: Dzieci powinny:
- wykonywać polecenia zgodnie z pojęciami dotyczącymi orientacji przestrzennej
- poprawnie odczytać znaki graficzne przedstawiające kierunki
- podejmować próby kodowania drogi
- podejmować próbę kodowania robota
Metody:
- podająca
- poszukująca
- praktycznego działania
Formy:
- zbiorowa (praca z całą grupą)
- zespołowa
- indywidualna
Przebieg zajęć.
1. Powitanka „Wesoła powitanka”
Dzieci poruszają się zgodnie z tekstem piosenki.
2. Zabawa ruchowa „Podskocz- kucnij”
Dzieci na hasło „góra” - podskakują, na hasło „dół” – kucają
3. Opowieść twórcza „Pomóż myszce dojść do serka”
Była sobie myszka o imieniu „Pipi” , która po długiej i mroźnej zimie była już bardzo głodna. Zapasy myszki kończyły się dlatego postanowiła wyruszyć w poszukiwaniu nowych smakołyków. Gdy wystawiła nosek z norki ucieszyła się, gdy zobaczyła pierwsze oznaki wiosny. Podziwiała krokusy, przebiśniegi, pączki na drzewach i krzakach. Słuchała śpiewu ptaków i nagle spostrzegła, że oddaliła się zbyt mocno od swojej norki. Zgubiła się. Musimy jej teraz pomóc wrócić do swojego domu i sera, który schowała na koniec zimy.
4. Objaśnienie kodów- znaków graficznych przedstawiających strzałki.
5. Kodowanie z użyciem maty.
Dzieci maja za zadanie poruszać się po macie zgodnie ze znakami graficznymi tak aby myszka dotarła do sera.
6. Zabawa z robotem. „Poprowadź myszkę do sera”
Dzieci podejmują próby zakodowania myszki tak aby dotarła do celu używając znaków graficznych.
7. Zabawa ruchowa z kostką.
Dzieci rzucają kostką, każde dziecko przelicza ile jest oczek i tyle razy podskakuje.
8. Ewaluacja.
Dzieci, którym się podobało przyklejają serek do arkusza papieru z uśmiechniętą myszką, a którym nie podobały się zabawy przyklejają serek przy smutnej myszce.
Opracowała : A.Karolik