Scenariusz ćwiczeń gimnastycznych prowadzonych w grupie dzieci 5-6 letnich
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Komentarze (0)
Temat: Ćwiczymy z butelkami plastikowymi.
Przybory: plastikowe butelki, drewniany zestaw przyborów sportowych, tamburyno
Zadanie: Rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej, ruchowej i motorycznej, ćwiczenie koordynacji ruchowej, doskonalenie równowagi.
Metody:
- zabawowo-naśladowcza,
- bezpośredniej celowości ruchu (zadaniowa)
Formy:
- frontalna,
- indywidualna,
- stacyjna
Cel ogólny:
1. Wyrabianie umiejętności manipulowania przyborem, kształtowanie zwinności, zręczności.
2. Rozwijanie zdolności samokontroli, dyscypliny wewnętrznej, umiejętności podporządkowania się poleceniom i współdziałania w ramach zadań ruchowych.
3. Wdrażanie do przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas organizowanych zabaw i ćwiczeń.
Cel operacyjne:
Dziecko:
- potrafi samodzielnie przebrać się w strój gimnastyczny,
- potrafi ustawić się w kole,
- zna zasady bezpieczeństwa,
- wykonuje ćwiczenia zgodnie z instrukcją słowną i praktyczną nauczycielki,
- wie, jak należy bezpiecznie poruszać się,
- wie jak ustawić się w rzędzie,
- ćwiczy z niekonwencjonalnym przyborem
Zagadnienia z podstawy programowej:
I. Fizyczny obszar rozwoju: dziecko:
5) uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich, wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne,
8) wykonuje podstawowe ćwiczenia kształtujące nawyk utrzymania prawidłowej postawy ciała.
II. Społeczny obszar rozwoju: dziecko:
8) obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe.
Przebieg zajęć:
Część wstępna:
1. Czynności organizacyjno - porządkowe: przebieranie się dzieci w strój gimnastyczny, dzieci siadają w kole.
2. Marsz w kole - rozdanie dzieciom butelek.
Część główna:
1. „Między butelkami” - zabawa orientacyjno-porządkowa. Dzieci stawiają butelkę w dowolnym miejscu na sali. Biegają między butelkami w rytm uderzeń tamburyna, na hasło: „stań obok butelki” stają obok dowolnej butelki.
2. „Z ręki do ręki” - ćwiczenie dużych grup mięśniowych - przekładanie butelki: z ręki do ręki z przodu, z tyłu, nad głową.
3. „Kicające zajączki” - ćwiczenie kształtujące mięśnie tułowia w płaszczyźnie strzałkowej.
Dziecko kuca i oburącz łapie butelkę za końce i układa na kark, dokładnie na wysokości łopatek i podskakuje próbując wyprostować plecy.
4. „Na boki” - ćwiczenie kształtujące mięśnie tułowia w płaszczyźnie czołowej - skłony boczne.
Dzieci stają w lekkim rozkroku, unoszą ręce, trzymając brzegi butelki , wykonują skłony boczne w lewą i prawą stronę.
5. „Omiń butelki”- ćwiczenie z elementem czworakowania. Dzieci idą na czworaka, omijając kolejne leżące butelki.
6. „Przełóż butelkę pod kolanem” - ćwiczenie równowagi.
Dzieci stojąc unoszą ugiętą w kolanie nogę (raz jedną raz drugą) i przekładają pod nią butelkę.
7. „Nad butelką” - ćwiczenie mięśni brzucha.
Siad równoważny z oparciem dłońmi o podłogę za sobą. Butelkę kładziemy na podłodze przy stopach - wnosimy nogi nad butelkę, podpierając ręce na przedramieniu.
8. „Podrzuć butelkę” - ćwiczenie z elementem rzutu:
Podrzuty butelki w górę, chwyt oburącz.
9. Ćwiczenie skoczne: Butelki ułożone na podłodze, dzieci skaczą dookoła butelki raz w jedną, raz w drugą stronę.
10.Ćwiczenia użytkowe - metoda stacyjna:
Stacja I - wchodzenie po drabince, zjazd po zjeżdżalni nachylonej do podłoża.
Stacja II - przejście po równoważni. Dzieci przechodzą po równoważni stopa za stopą, ręce w bok, zeskok do przysiadu.