Scenariusz dla 3-, 4- i 5-latków: „Ubrania na jesienne chłody”
Cel główny : Uświadomienie konieczności ubierania się stosownie do warunków atmosferycznych występujących o danej porze roku, dostrzeganie rytmu w ciągu ułożonych przedmiotów, próby kontynuowania dostrzeżonego rytmu.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- wybiera ubrania zgodne ze zmieniającymi się warunkami pogodowymi,
- wyjaśnia czym charakteryzuje się ciepła odzież,
- wskazuje ubranie odpowiednie do pory roku,
- uczestniczy w zabawach ruchowych,
- łączy w pary różne części ubioru,
- przelicza elementy garderoby,
- dostrzega rytm w ciągu ułożonych przedmiotów, kontynuuje dostrzeżony rytm,
- dzieli wyrazy na sylaby,
Metody nauczania:
- czynne,
- słowne,
- oglądowe,
Formy pracy:
- zbiorowa,
- indywidualna,
Środki dydaktyczne: Tv, różne części garderoby, szarfy, kolorowanki, farby, brokat, karty pracy, ołówki,
Przebieg zajęć:
Część wstępna:
1. Powitanie z dziećmi zabawą-zgadywanką „Czyj to głos?”. Jedno dziecko zamyka oczy i odwraca się tyłem do środka koła. Następnie inne dziecko wskazane przez n-la mówi głośno Dzień dobry. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie imienia kolegi, który się odezwał.
2. Wysłuchanie piosenki Miś i Margolcia - Mokra pogoda – YouTube (1:50)
https://www.youtube.com/watch?v=bOmL4oEGKa8
Wykonawca: Miś i Margolcia oraz Agnieszka
Album: Mama i Ja, Volume 4
Data wydania: 2000
Mokra pogoda
Słowa – Agnieszka Galica
Muzyka – Tadeusz Pabisiak
Ref.: Po kałużach chlapu-chlap
Kapią krople kapu-kap
Mokra chmura, szaro-bura
Niesie wielki deszcz.
1. Słonko dzisiaj wstać nie chciało
Gdzieś za chmury się schowało
Chociaż z nieba kapie, chociaż woda chlapie
Chcemy na spacer iść.
Ref.: Po kałużach chlapu-chlap
Kapią krople kapu-kap
Mokra chmura szaro-bura
Niesie wielki deszcz.
2. A kalosze i parasol
Już szykują się na spacer
Taka pogoda mokra pogoda
Najlepsza dla nich jest.
Część główna:
3. „Jak ubieramy się na jesienne chłody?” – burza mózgów - wypowiedzi dzieci.
4. Zabawa dotykowa. Wspólne oglądanie części garderoby zgromadzonych na dywanie. Dzieci nazywają je, następnie opisują ich wygląd oraz ustalają ich przydatność w zależności od warunków pogodowych.
5. Karta pracy, Dzieci:
- wskazują, które z ubrań dziewczynka powinna założyć na jesienny spacer; łączą je liniami z postacią,
- odszukują na obrazku części garderoby występujące parami; przeliczają pary,
- dzielą na sylaby elementy garderoby przedstawione na obrazkach,
- dotykają kolejnych obrazków kropel, powtarzając: duża, mała: kontynuują rytm,
- liczą duże krople i małe krople; mówią których kropli jest mniej.
6. „Kto pierwszy się ubierze” zabawa ruchowa. Nauczyciel rozkłada szarfy na dywanie na sygnał nauczyciela dzieci podbiegają do szarfy, następnie przechodzą przez szarfę leżącą na podłodze „ubierając się”. Wygrywa dziecko które pierwsze zakończy zabawę.
7. „Jesienne odgłosy”- zabawa dźwiękonaśladowcza.
Nauczyciel mówi - Dzieci odpowiadają:
pada deszczyk kap, kap, kap;
o parapet stuka stuk, stuk, stuk;
w szybkę dzyń, dzyń, dzyń;
wietrzyk wieje fiuu, fiuu, fiuu;
liście tańczą szu, szu, szu.