Scenariusz dla 3-latków: „Kolorowa żółta kraina”

Cele ogólne:
- doskonalenie umiejętności rozróżniania koloru żółtego spośród pozostałych
- wzmacnianie więzi emocjonalnej miedzy dziećmi
Cele operacyjne:
Dziecko:
- potrafi rozwiązać zagadkę
- potrafi z uwaga oglądać film edukacyjny
- potrafi odpowiadać na pytania dotyczące filmu
- potrafi określić różnice pomiędzy odcieniami koloru żółtego (jasny, ciemny)
- integracja w grupie podczas wspólnych zabaw
Metody:
- czynna
- słowna
- percepcyjna
- oglądowa
Formy pracy:
- działalność grupowa i indywidualna
Środki dydaktyczne: Zagadki + ilustracje, żółty owoc do degustacji (cytryna), żółta wstążka, zabawy z chusta animacyjna dotyczącego żółtego koloru- słoneczko, uwaga żółty, żółty labirynt;
Przebieg zajęć:
Dzieci w ten dzień przychodzą ubrane na żółto. Przynoszą ze sobą po 3 przedmioty w kolorze żółtym.
1. Rozwiązywanie zagadek:
Ten żółciutki owoc
Bardzo kwaśny bywa
Rośnie w ciepłych krajach
Jak się on nazywa (cytryna)
Na drzewie dojrzewa,
Żółta lub zielona,
Brzuszek ma okrągły,
Górą wydłużona (gruszka)
Do rogala jest podobny
Żółty kolor ma,
Jest to owoc z ciepłych krajów
Czy ktoś z was go zna? (banan)
Olbrzymia lampa
co na niebie świeci.
Na całym świecie
I dla wszystkich dzieci (słońce)
Co mają ze sobą wspólnego te wszystkie rzeczy?
2. Oglądanie film edukacyjnego „Tęcza” – dotyczącego koloru żółtego
- zadawanie pytań do filmu czego dotyczył jakie rzeczy były w tym kolorze itp.
3. Zabawy z chustą animacyjną: Słoneczko, Uwaga żółty kolor, Żółty labirynt.
4. Zabawy badawcze malucha oglądanie żółtych przedmiotów , które przyniosły dzieci do przedszkola. Zabawa poprzez zmysły: dotykanie, wąchanie, porównywanie odcieni koloru żółtego.
5. Żółty sprawdzian odwagi. Zachęcanie dzieci do spróbowania cytryny. Przeprowadzenie konkursu jedzenia cytryny na czas.
6. Na zakończenie zajęć rozdawanie żółtych bransoletek.
Autor: Natalia Skórska