Scenariusz dla dzieci 5- i 6-letnich: „W pracowni malarza”

Scenariusz dla dzieci 5- i 6-letnich: „W pracowni malarza”
5.0
1 ocena
Oceń

Temat: W pracowni malarza.

Cele:

 

- poznawcze: zapoznanie dzieci z gatunkami  malarskimi (pejzaż, portret, martwa     natura,abstrakcja).
- kształcące:

 

  • doskonalenie sprawności manipulacyjnych;
  • stwarzanie okazji do doskonalenia precyzji ruchów, chwytu;
  • rozwijanie koordynacji ruchowej;
  • rozwijanie wyobraźni twórczej;
  • doskonalenie koncentracji uwagi;
  • rozwijanie umiejętności planowania;
  • kształtowanie umiejętności rozróżniania  prawej i lewej strony swojego ciała.

 

- wychowawcze:

 

  • stwarzanie warunków do współpracy i współdziałania w grupie;
  • budzenie wrażliwości estetycznej;
  • czerpanie radości z tworzenia.

Metody pracy:

 

  • podające: objaśnienia,
  • poszukujące: rozmowa;
  • ekspresyjne: swobodnej ekspresji;
  • praktyczne: zadań, ćwiczeń.

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Środki dydaktyczne: dary freblowskie – 6,7,8,9, rzutnik, tablica, obrazy: pejzaże, martwa natura, portret Jana Matejki farby, pędzle, szklanki, dzbanek z wodą, łyżeczka metalowa, ubrania z zamkiem i guzikami, płyta CD z muzyką klasyczna, płyta CD Ada i Olek cz.2; płyta CD „Tygodniowa powitanka- piątek” ( muz. P. Kaja, sł. S. Kustosz)


Przebieg spotkania w kole:

Przed rozpoczęciem zajęć dzieci zaznaczają na tablicy planu dnia odpowiednią aktywność – „Siadamy w kole” i zaznaczają na tablicy daltońskiej dzień tygodnia (Spotkanie w kole).


1. „Tygodniowa powitanka - środa” (muz. P. Kaja, sł. S. Kustosz)

2. Zabawa integracyjna z darem nr 1 – przekazy:

 

Kolorowe piłeczki w pudełeczku mamy, ze wszystkimi się dzisiaj pięknie przywitamy. Raz, dwa, trzy z piłeczką przywitaj się Olek Ty. Przywitaj się…
 
3. Zagadka:

 

Kto za pomocą farb i pędzla,
na płótnie lub na papierze,
świat w piękne barwy ubierze? /malarz/
 
4. Rozmowa na temat sztuki w oparciu o prezentacje multimedialną.

 

- Zapoznanie dzieci z podstawowymi dziedzinami sztuki.
- Podział malarstwa związanego z tematyką.

Nauczycielka prosi dzieci o dobranie się w zespoły (według podziału dokonanego w ramach realizacji założeń koncepcji planu daltońskiego  - tablica współpracy).
Dzieci zaznaczają na sygnalizatorze odpowiednią formę pracy – praca w zespole (kolor zielony).
Nauczycielka oraz dziecko pełniące funkcję „Pomocnika nauczyciela” sprawdza czy wszystkie dzieci mają pary.

5. Zabawa muzyczno-ruchowa „Malarskie pozy”. Dzieci poruszają się swobodnie po sali do rytmu muzyki poważnej. Gdy muzyka przestaje grać dobierają się w pary i przybierają pozę w jakiej chcieli by być namalowani. 

 

Następnie nauczycielka wyznacza na zegarze daltońskim czas wykonania pracy (5  minut).

6. Prezentacja wiersza: „ W pracowni mistrza Jana”:

 

Znany malarz artysta, Pan Jan Matejko i jego przyjaciele,
Bardzo ładnych obrazów namalowali wiele.
Chcieli urządzić wystawę  w galerii na mieście
Więc poprosili kolegów :wszystkie je zawieście!
Ale miejsca na ścianach nie było zbyt wiele
Więc się głowi mistrz Jan ,myślą przyjaciele:
Trudna rada, trzeba zliczyć obrazy, ustawić je w rzędzie
I zawiesić na ścianach, gdy porządek z nimi będzie.
Bo tu portret, tam pejzaż, a tam martwa natura
Wszystkie te obrazy Jan Matejko i przyjaciele lubili,
Aż się w końcu w liczeniu obrazów pogubili.
Pomóżcie malarzom, zróbcie to porządnie,
Bo im na tej robocie zejdzie trzy tygodnie!

 

Nauczycielka dzieli dzieci w zespoły 6 osobowe ,każda grupa dostaje dary Froebla. Nauczycielka czyta wiersz a zadaniem dzieci jest ułożenie treści z darów.

7. Zabawa ruchowa przy muzyce: „Malowanie bibułą”:

 

Twoje uwagi i pomysły

Tagi