Scenariusz dla dzieci z edukacji matematycznej - kosmos

Scenariusz dla dzieci z edukacji matematycznej — kosmos.
Grupa: 5,6 latki
Temat kompleksowy: Kiedy patrzę w niebo
Scenariusz może się przydać w Światowy Dzień Kosmosu, który przypada na 21.05
Temat zajęcia: Zabawa dydaktyczna: „W kosmosie”- orientowanie się na kartce papieru
Cele ogólne:
-zapoznanie z nazwami planet układu słonecznego
- doskonalenie umiejętności liczenia
-orientowanie się w przestrzeni i w schemacie własnego ciała
-orientowanie się na kartce papieru
-kształtowanie logicznego myślenia
-uważne słuchanie, kolejne wypowiadanie się, zgodne współdziałanie w grupie
-koncentrowanie uwagi na zdaniu
Cele operacyjne:
Dziecko:
-poznaje określenia: układ słoneczny, orbita, planety, rakieta, kosmonauta,
-określa i porównuje wygląd planet układu słonecznego
-posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 10
-zna budowę swojego ciała, rozpoznaje prawą i lewą stronę, nogę, rękę, itd.,
-wskazuje kierunki na kartce papieru
-uważnie słucha wiersza, poleceń i wykonuje je, cierpliwie czeka na swoją kolej, zgodnie współdziała w grupie
- korzysta z własnej wyobraźni podczas interpretacji ruchowej
- bierze aktywny udział w zabawach
- koncentruje się na wykonywanych zadaniach
Metody:
Słowne:
-wiersz
- wypowiedzi dzieci;
- polecenia;
- instrukcje;
Czynne:
-układanie;
-naklejanie
-kolorowanie
-zabawy ruchowe
Oglądowe:
-pokaz
Aktywizujące:
- opowieść ruchowa
Formy pracy:
- zbiorowa;
- indywidualna;
- grupowa;
Pomoce dydaktyczne: wiersz, plansza z układem słonecznym, planety z papieru, napisy globalne- nazwy planet,cyfry, arkusz papieru z namalowanymi orbitami, znaczki dla dzieci- rakiety, koperty z elementami do naklejania, klej, kredki, kartki, magnetofon, płyta CD,
PRZEBIEG ZAJĘCIA
(Dzieci mają oznaczoną lewą rękę)
I. Powitanie - dzieci stojąc w kole przekazują sobie księżycowy kamyk- Księżycowy kamyk puszczam w krąg , niechaj wróci do moich rąk.
II. Wprowadzenie do nowej tematyki- zapoznanie z Układem słonecznym, uświadomienie dzieciom, że ziemia i inne planety układu, krążą wokół słońca po orbitach.
Słuchanie fragmentu wiersza W. Chotomskiej(po zmianach):
„PAN ASTRONOM MÓWI O PLANETACH, z jednoczesnym pokazywaniem ich na tablicy demonstracyjnej.
Wkoło Słońca biega sobie
osiem planet dużych -
w dzień i w nocy wciąż się kręcą,
stale są w podróży.
Krąży Ziemia, Mars i Jowisz,
Merkury z Neptunem,
Wenus, Saturn, Uran -
wszystkie w jedną stronę.
Osiem planet obok siebie
kręci się bez końca
i choć każda z nich jest inna,
krążą wokół Słońca.
III. Zabawa dydaktyczna: „Układ słoneczny.”
Na środku dywanu położony arkusz szarego papieru z narysowanymi i ponumerowanymi orbitami, na środku słońce.
- określanie kolorów i wielkości planet
- wykonywanie poleceń, np. połóż planetę Merkury na pierwszej orbicie, Venus na drugiej orbicie, Ziemię na trzeciej orbicie…- posługiwanie się liczebnikami porządkowymi
- przeliczanie planet
-czytanie globalne kolejnych nazw planet
IV. Opowieść ruchowa „Lecimy w kosmos” (wg K. Kutyła)
Wybierzemy się teraz w kosmiczną podróż.... zanim wystartujemy musimy najpierw odpowiednio się ubrać, a więc wkładamy kosmiczny kombinezon - najpierw prawa, teraz lewa noga...gotowe?....jeśli tak to ...szuuuu.....zapinamy w naszych kosmicznych kombinezonach suwak...to jednak nie koniec naszej kosmicznej garderoby - nie mamy jeszcze butów, rękawic i kosmicznego hełmu... prawy but, teraz lewy but i gotowe. ..teraz prawa i lewa rękawica i na końcu hełm...