Scenariusz dla dzieci z okazji dnia jeża
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z OKAZJI DNIA JEŻA DLA DZIECI 4 I 5 - LETNICH
Komentarze (0)
Cele ogólne:
-organizowanie w przedszkolu obchodów świąt nietypowych;
-rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, uwrażliwianie na krzywdę zwierząt
i możliwość niesienia im pomocy;
Cele szczegółowe:
-dziecko słucha utwory literackie, potrafi wypowiedzieć się na ich temat;
-poznaje ciekawostki na temat zwierząt;
-uczestniczy w zabawach muzyczno – ruchowych;
-odzwierciedla w pracy plastycznej jeża;
-śpiewa piosenkę;
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci. Sprawdzenie obecności.
2.Rozwiązanie zagadki o jeżu.
Idę sobie leśną drogą,
czasem gniewnie tupnę nogą.
Kolce mam i wzdłuż i wszerz!
Kto ja jestem? To ja … (jeż)
3.Poinformowanie dzieci, kto dziś obchodzi swoje święto.
4.Słuchanie wierszy B. Formy „Jeż”, H. Zdzitowieckiej „Jeż”.
Forma „Jeż”
Czy ktoś wierzy, czy nie wierzy,
jestem sobie mały jeżyk.
Bardzo ostre igły moje ,
więc nikogo się nie boję.
Często w cieniu sobie siedzę,
jem szkodniki, spulchniam glebę.
Jeżyk bardzo dobrze słyszy,
w nocy umie łowić myszy.
Gdy nadciąga groźna zima,
smacznie w norce spać zaczynam.
Pod pierzyną z suchych liści
pewnie mi się lato przyśni.
Zdzitowiecka „Jeż”
Krótkie nóżki, długi ryjek,
ostre kolce ciało kryją.
Ach, cóż to za groźny zwierz?
To jest jeż, malutki jeż.
Węszy noskiem w lewo, w prawo,
To pod listkiem, to pod trawą,
Gdzie się kryje dobry łup.
Drepcze mały jeż – tup, tup.
Drepcze poprzez lasu gąszcze, Łapie myszy, węże, chrabąszcze…
Gdy zimowe przyjdą dni,
Zagrzebany w liściach śpi.
Rozmowa na temat wysłuchanych utworów. Podanie dzieciom ciekawostek na temat jeży. Oglądanie książek, ilustracji prezentujących jeże.
5.Zabawa ruchowo – naśladowcza „Na dywanie siedzi jeż”.
Naśladowanie czynności zaproponowanych przez rówieśników.
Na dywanie siedzi jeż,
co on robi, to my też.
Co robisz jeżyku?
My lubimy bardzo jeże,
Zobaczymy kogo jeż wybierze
Czy dziewczynkę czy chłopaka
Czy grzecznego przedszkolaka.
6.„Jeżyk” – wspólna zabawa przy piosence.
Zobaczyła raz Dorotka
w ogrodzie jeżyka.
Poprosiła chłopców z grupy:
– Wsadźcie do koszyka!
Ref:.
Oj, oj, oj, oj, oj, oj!
Kolce jeża ostre są.
Oj, oj, oj, oj, oj, oj!
Kolce jeża ostre są.
Takie igły, proszą dzieci,
to jest skarb niemały,
jeż w przedszkolu byłby dla nas
krawcem doskonałym.
7.”Jeżyk i chusta animacyjna” – poruszanie jeżykiem ułożonym na chuście animacyjnej zgodnie ze słyszaną muzyką , na przerwę w muzyce dzieci powoli układają chustę animacyjną na podłodze.
8.Zabawa „Jeżyk” (z gazetami).
Tupie jeżyk tup, tup, tup (trzy uderzenia ręką w gazetę)
Je jabłuszko chrup, chrup, chrup (szeleszczenie, zgniatanie )
Drzwiami cicho trzasnął (uderzają zwiniętą kartką o podłogę)
Po obiadku zasnął (prostują kartkę, kładą ją na podłogę i przykładają do niej buzie udając, że śpią) .
9. Zabawa z latarką „Co lubi jeść jeżyk?”. Pokazujemy dzieciom talerzyki (zalamionowane wydrukowane dwie kartki z obrazkiem talerza i przysmakami jeży), w których ukryte są ulubione przysmaki jeży. Dzieci próbują odgadnąć co jedzą jeże. Następnie przy użyciu latarki sprawdzają czy udzielili dobrej odpowiedzi i podświetlają talerz. Wtedy ukazuje im się obrazek co lubi jeść jeż.
9.„Jeżyk” – swobodna aktywność plastyczna – wypełnianie malowanki, wyklejanie jeża kawałkami gazety, dorysowywanie mazakiem kolców, malowanie farbami.
10.Posumowanie zajęć, wręczenie pamiątkowych dyplomów, i medali „Przyjaciel Jeża”.
Opracowała: Joanna Błaszczyk