Scenariusz „Dobre maniery przedszkolaka”

Scenariusz „Dobre maniery przedszkolaka”
5.0
1 ocena
Oceń

Cel główny:

Wdrażanie do stosowania przez dzieci praw i obowiązków w odniesieniu do ich potrzeb

 

Cele operacyjne:

Używa zwrotów grzecznościowych właściwych w życiu codziennym

Przestrzega zwyczajów zgodnego współdziałania i norm obowiązujących w zespole

Reaguje na sygnał słowny poprawnie wykonując polecenia nauczyciela

Nazywa i wyraża swoje emocje

Wyzwala radość poprzez zabawę

 

Metody: praktycznego działania, podająca, problemowa

 

Formy: zbiorowa, indywidualna

 

Środki dydaktyczne: obrazki przedstawiające emocje, znaki z minką uśmiechniętą i smutną, ilustracje przedstawiające zasady obowiązujące w przedszkolu, medale wzorowego przedszkolaka, pacynka „Śmieszek – ufoludek”.

 

 

Przebieg zajęć:

1. Powitanka „Zróbmy wielkie koło” - zabawa z piosenką

Chwyćmy się za ręce,

zróbmy wielkie koło.

Z uśmiechem na twarzy

bawmy się wesoło.

Maszerujemy jak żołnierzyki. (dzieci maszerują do rytmu).

Chwyćmy się za ręce,

zróbmy wielkie koło.

Z uśmiechem na twarzy

bawmy się wesoło.

Skaczemy wysoko jak piłeczki.

Chwyćmy się za ręce,

zróbmy wielkie koło.

Z uśmiechem na twarzy

bawmy się wesoło.

Pędzimy szybko jak wyścigówki

Zróbmy wielkie koło,

tak jak potrafimy.

A gdy usiądziemy,

ciszę usłyszymy (dzieci przykładają palec do ust).

 

2. „Czarodziejskie słowa przedszkolaka” -  słuchanie wierszyków – rymowanek z wykorzystaniem pacynki Śmieszka – ufoludka.

 

Przepraszam, jeśli coś przeskrobię.

Proszę, gdy nie dam rady sam.

Dziękuję, kiedy coś otrzymam.

Tych słów używam – mówię wam.

Magiczne słowa – pewnie wiecie -

Wyczarowują dobro na świecie.

 

Kiedy kogoś spotykamy,

gdy się witać czas,

wtedy grzecznie „Dzień dobry”

mówi każdy z nas.

Kiedy czas się pożegnać,

gdy się rozstać czas,

„do widzenia” z uśmiechem,

powie każdy z nas.

 

 Rozmowa kierowana pytaniami:

O jakich magicznych słowach jest mowa w wierszyku?

Kiedy używamy słowa „Przepraszam”? „Proszę”?, „Dziękuję?”

Kiedy mówimy: Dzień dobry/do widzenia?

 

3. Zabawa ruchowa „Baloniki: złości, radości i smutku”.

 

Dzieci poruszają się przy dźwiękach muzyki, na przerwę ustawiają się pod odpowiednim balonikiem o którym mówi nauczycielka.  Każdy balonik znajduje się w innym miejscu sali i jest oznaczony symbolem oddającym daną emocję.

 

4. „Znamy ważne zasady” - zabawa dydaktyczna

 

      Nauczycielka rozkłada na dywanie ilustracje kodeksu przedszkolaka i recytuje    rymowanki, a dzieci wskazują odpowiednią ilustrację pasującą do rymowanki.

Zawsze z koleżankami i kolegami dzielimy się zabawkami oraz zgodnie się bawimy

Po skończonej zabawie wszystkie zabawki na półkę odłożę,

Gdy zajęcia kończą się szybko sprzątnij miejsce swe,

Wiedzą to wszyscy, i duzi i mali; trzeba się przywitać, gdy wchodzi się do sali,

W zajęciach chętnie uczestniczę: odpowiadam, słucham, ćwiczę,

Jeśli pytanie ważne chcesz zadać, podnieść rękę wypada,

Na spacerze lub wycieczce para za parą idzie bezpiecznie,

Nie chlap wodą, zachowuj się grzecznie, bo w łazience musi być bezpiecznie

Wszystkie posiłki zjadamy, czystość wkoło zachowujemy,

 

5. „Dobre i złe zachowania” - zabawa dydaktyczno – ruchowa

Twoje uwagi i pomysły

Tagi