"Przedszkolak czysty musi być" - scenariusz inscenizacji
Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego? Przygotowałeś scenariusz zajęć i chcesz podzielić się nim z innymi? Dajemy Ci taką możliwość!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

„Przedszkolak czysty musi być” (zajęcia otwarte dla nauczycieli)
Komentarze (0)
„Przedszkolak czysty musi być” (zajęcia otwarte dla nauczycieli)
Podstawa programowa
- Obszar I - Poznanie i rozumienie świata poz. 9 - przekazywanie wiedzy o zdrowym stylu życia
- Obszar II Nabywanie umiejętności poprzez działanie poz. 5 – kształtowanie nawyków higienicznych i zachowań prozdrowotnych
- Rozwijanie aktywności twórczej poprzez wykorzystanie dziecięcej ekspresji
Cele – dziecko
- wie jak dbać o własne zdrowie poprzez stosowanie odpowiednich zabiegów higienicznych
- rozumie dlaczego należy codziennie wykonywać zabiegi higieniczne i czemu one służą
- rozumie znaczenie czystości dla zdrowia
Metoda
- słowno - czynna
Forma
- grupowo - indywidualna
Pomoce
- Kaseta z muzyką i piosenkami „Szczotka, pasta”, „Czyste ręce” scenariusz inscenizacji, przybory toaletowe, emblematy przyborów do higieny jamy ustnej, przebrania dla dzieci, magnetofon.
Przebieg
Chłopcy (narratorzy) - Wszyscy znają tę historię, wy na pewno też ją znacie
Ale proszę moi mili jeszcze raz jej posłuchajcie.
Jest w naszym domu schodowa klatka a na tej klatce lokali pięć.
W jednym z nich mieszka Natka – Szczerbatka
o niej powiedzieć mam dzisiaj chęć.
Była więc sobie Natka Szczerbatka
czemu Szczerbatka?
Zaraz wyjaśnię a może lepiej pokażę Wam.
Natka Szczerbatka – pokazuje się dzieciom, tańczy w rytm muzyki, dzieci podają jej przybory do czystości ciała i higieny jamy ustnej ona je przegania.
Chłopcy (narratorzy) - Czy teraz wiecie czemu nie Natka tylko Szczerbatka?
Wiadomo każdy człowiek nim zaśnie zęby szoruje by zdrowym być.
szczotką i pastą szoruje właśnie,
a Natka zębów nie chciała myć.
Natka - Nie chcę szczotka mnie łechce, niech inni myją zęby gdy chcą,
a ja nie będę i żadna siła już mnie nie zmusi
Dawid - posłuchaj Natko, a szczotka na to:
Wszystkie dzieci śpiewają piosenkę „Szczotka, pasta” (Natka tańczy, potem słucha zastanawia si )
Szczotka, pasta, kubek ciepła woda
Tak się zaczyna wielka przygoda
Myję zęby bo wiem dobrze o tym
Kto ich nie myje ten ma kłopoty
Bo to bardzo ważna rzecz żeby zdrowe zęby mieć!
Szczotko, szczotko hej szczoteczko o, o, o
Zatańcz z nami tańcz w kółeczko o, o, o
W prawo, w lewo w prawo, w lewo o, o ,o,
Po jedzeniu kręć się żwawo o, o, o
Bo to bardzo ważna rzecz żeby zdrowe zęby mieć!
Natka – Nie chcę być dłużej Natką Szczerbatką
od dzisiaj zacznę o zęby dbać
Hubert - To jeszcze nie koniec mycia kochana
popatrz na siebie czy nie wstyd Ci
Od 2 tygodni już się nie myjesz!
czarne masz ręce nogi i szyję
Konrad - Jest na to rada zupełnie prosta
mydło i woda piękności Ci doda
Wszystkie dzieci śpiewają pierwszą zwrotkę piosenki „Czyste ręce” (dzieci ilustrują treść piosenki)
Czyste ręce, czyste nogi,
czysta buzia i fartuszek przed śniadankiem
myję rączki, żeby nie bolał mnie brzuszek.
Więc szuru,buru mydło łap czystą wodę lej
W kąpieli ciepłej chlapu, chlap brud znika że hej
Przedszkolak czysty musi być to chyba każdy wie
Bo czystym być to zdrowym być czystym więc być chciej
Dziewczynki (narratorzy) – Czy widzieliście takiego przedszkolaka brudnego
Krzyś się nie chce z nikim bawić nic go dzisiaj
Nie zaciekawi
Olimpia - do łazienki nie chce wejść brudny chyba będzie jeść
Julia U. – Brudna buzia ,brudne ręce potargane włosy też
Czy to miły przedszkolaczek?
Czy to z lasu groźny zwierz?