Woda źródłem życia - scenariusz konkursu
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

"Woda źródłem życia"
Komentarze (0)
"Woda źródłem życia"
Cele główne:
- rozwijanie zainteresowania otaczającym światem
- rozbudzenie poczucia odpowiedzialności za istniejące niewielkie zasoby wody pitnej
- uświadomienie znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi ; zwierząt i roślin
- doskonalenie umiejętności pracy w grupie
- ćwiczenie umiejętności wnioskowania o zjawiskach przyrodniczych na podstawie obserwacji i doświadczeń
Cele operacyjne:
- potrafi określić właściwości wody(mokra, przelewa się, jest przeźroczysta, można ją pić, jest zimna bądź ciepła, paruje, skrapla się)
- potrafi wyciągać wnioski na podstawie przeprowadzonych doświadczeń
- rozumie konieczność oszczędzania wody
- rozpoznaje po zapachu i smaku
- przestrzega zakazu: nie pijemy wody niewiadomego pochodzenia
- rozwiązuje zagadki o wodzie.
Pomoce dydaktyczne:
Wiersz Marii Terlikowskiej „Przygody Kropli Wody”, 3szklanki, butelki z wodą(1-woda z cukrem, 2-woda z solą, 3-woda z cytryną), ilustracje przedstawiające rozwiązania zagadek rzeka, deszcz, śnieg, ręcznik, kran, prysznic, lód, wanna, morze; koperty z zagadkami, magnetofon, dyplomy, nagrody.
Przebieg konkursu:
1.Dzieci zgromadzone w grupach siedzą na dywanie.
Powitanie na konkursie podsumowującym nasze dotychczasowe działanie i zabawy badawcze w „Klubie Przyjaciół Wody”.
2.ZAGADKI O WODZIE.
Pierwsza konkurencja polega na podaniu właściwej odpowiedzi na wylosowaną zagadkę oraz wyszukanie wśród rozłożonych rysunków jej obrazowego rozwiązania.
ZAGADKI DLA MALUSZKÓW /3,4-LATKI/
Gdy go długo nie ma
Wszyscy narzekają,
a gdy przyjdzie, pod parasol
przed nim się chowają./deszcz/
Do suchej nitki moknie nieraz
gdy po kąpieli ciało wycierasz./ręcznik/
Zimny, biały z nieba leci,
bardzo go lubicie dzieci.
A gdy słońce mocniej grzeje,
to się woda z niego leje./śnieg/
ZAGADKI DLA ŚREDNIAKÓW /5-LATKÓW/
Zwykle się rozlewa, leje,
czasem jak kamień twardnieje.
Bez niej trawy usychają,
a zwierzęta umierają./woda/
Spogląda z wysoka
na kurki na wannę.
Gdy go używasz
udaje fontannę./prysznic/
Tęsknię do was niesłychanie,
amiętajcie więc o............../kranie/
ZAGADKI DLA STARSZAKÓW /6-LATKI/
Co to za zagadka:
woda twarda, gładka? /lód/
Jak ten przedmiot się nazywa?
Jest za mały, by w nim pływać
Lecz, gdy woda z kranu ciurka
Biorę kąpiel, daję nurka./wanna/
Podczas pogody
błękitem się mieni.
A podczas sztormu
burzy się i pieni./morze/
3.CZY COŚ W TEJ WODZIE JEST? -odgadywanie po smaku co to za roztwór /po troje dzieci z każdej grupy/. Najpierw dzieci wąchają płyny i próbują rozpoznać z czym zostały wymieszane, a następnie próbują.
1szklanka~woda z cukrem
2szklanka~woda z solą
3szklanka~woda z cytryną
Wspólne ustalenie wniosku - NIE PIJEMY WODY NIEWIADOMEGO POCHODZENIA!
4.ZABAWA RUCHOWA: „PRACZKI”
5.INSCENIZACJA „PRZYGODY KROPLI WODY” przygotowanej przez dzieci z gr.VI
Jedna Kropla pewnej środy wyskoczyła z wiadra wody
I ruszyła w świat daleki całkiem sama, bez opieki.
Biegnie Kropla po podwórzu, na podwórzu-pełno kurzu.
Kroplę zaraz kurz zakurzył, no a Kroplom kurz nie służy.
Z Kropli czysta jest osoba, Kropli kurz się nie podoba.
Brudna jestem ! Już nie błyszczę !
Może w pralni mnie oczyszczą ?
Jestem więźniem !