Scenariusz konkursu kulinarnego „Master Chef” - I edycja przedszkolna

Scenariusz konkursu kulinarnego „Master Chef” - I edycja przedszkolna
4.3
3 oceny
Oceń

Cel ogólny:


- promowanie zdrowego sposobu odżywania

Cele szczegółowe:

 

- rozwija zdolności i zainteresowania kulinarne
- wie, że należy dbać o czystość i porządek miejsca pracy
- wie jak zdrowo przygotować posiłek
- wie, że nie zawsze jest się wygranym
- poznaje kucharza i jego pracę

 

 

Przebieg zajęć:

 

1. Wstęp:

Nauczyciel wita wszystkich uczestników konkursu, przedszkolaków. Przedstawienie 6 par uczestników w konkursie oraz jury. Przypomina, że podczas pracy na stanowisku należy zachować się ostrożnie, tak by było bezpiecznie oraz że należy pamiętać o porządku.

2. Zaproszenie pierwszej pary do konkurencji „Kolorowe i zdrowe kanapki”:

Jeden z uczestników z każdej pary podchodzi do stołu z produktami spożywczym i wybiera te produkty, które będą potrzebne do wykonania kolorowej, zdrowej i ciekawej kanapki. Następnie grupy robią kanapki; na wykonanie tego zadania mają 10 minut. Po upłynięciu czasu, przedszkolaki odkładają wszystko. Kolejno prezentują swoje kanapki. Następuję ocena jury (czy jest smaczna, czy jest ze zdrowych produktów, czy jest pomysłowa i oryginalna).

3. Sałatka z niespodzianką:

Uczestnicy wybierają ze spiżarni produkty potrzebne do tej konkurencji, następnie wykonują sałatkę. Na wykonanie zadania 10 minut. Po upłynięciu czasu uczestnicy wszystko odkładają i rozpoczynają reprezentację sałatek.
Degustacja Jury, przyznanie punkty drużynie wygranej, jeśli sałatka zawiera wylosowane warzywo/owoc, jest smaczna i ładnie podana.

4. Słodki deser:
 
Uczestnicy wybierają ze spiżarni produkty potrzebne do tej konkurencji, następnie wykonują zdrowy i kolorowy deser. Czas na przygotowanie to 10 minut. Po upłynięciu czasu uczestnicy wszystko odkładają i jury rozpoczyna  degustacje.

5. Finał: „Obraz z owoców”:

Uczestnicy losują zdjęcie, które przedstawiają rożne obrazki z owoców. Następnie podchodzą do stolika z owocami i wybierają produkty, które będą potrzebne do wykonania „obrazka”. Na wykonanie 10 minut.
Jury przyznaje punkty za starannie i zgodne odwzorowanie „obrazka”.

6. Podczas wykonywania zadań nauczyciel zadaje publiczności pytania o tematyce kulinarnej.

7. Wybranie najlepszych, najzdrowszych potraw z każdej kategorii. Wygrane potrawy zostaną umieszczone w jadłospisie przedszkola. Nadanie potrawom nazw.

8. Przygotowanie przez Nauczyciela/Rodzica zdrowego - zielonego koktajlu (szpinak, banan, kiwi); wspólne kosztowanie.

9. Podziękowanie jury za pracę, wręczenie podziękowań. Podziękowanie dzieciom za pomysłowość, za wiedzę związaną ze zdrowym odżywianiem.

 

 

Autor: Katarzyna Trzaskoś

Twoje uwagi i pomysły

Tagi