Scenariusz zajęć Na ratunek Pani Wiośnie

Scenariusz zajęć Na ratunek Pani Wiośnie
5.0
2 oceny
Oceń

Scenariusz łączący język ojczysty oraz język obcy w tym wypadku język angielski. 

 

Świetnie sprawdzi się w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, która przypada na 21 marca.

Cel ogólny:

 

  • kształtowanie kompetencji kluczowych
  • Umiejętność porozumiewania się w języku ojczystym
  • Umiejętność porozumiewania się w języku obcym
  • Kompetencje matematyczne
  • Inicjatywność i przedsiębiorczość
  • Świadomość i ekspresja kulturalna

 

 

Cele szczegółowe:

 

  • Śpiewa piosenkę powitalną
  • Wykonuje proste ruchy rytmiczne
  • Segreguje kwiaty wg wielkości
  • Kontynuuje rozpoczęty rytm; układa rytm naprzemienny
  • Śpiewa piosenkę po angielsku i ilustruje ją ruchem; rozumie znaczenie słów „wake up”
  • Wie, jak powstaje kolor zielony
  • Stempluje gąbką suknię Pani Wiosny, przykleja kwiaty i motyle

 

 

Metody pracy:

 

  • metoda praktycznego działania

 

Formy pracy:

 

  • zbiorowa, indywidualna, grupowa

 

Środki dydaktyczne:

 

płyta z muzyką, gąbki do mycia naczyń, sylwety kwiatów i motyli, sznurek, klamerki, suknia Pani Wiosny na szarym papierze, farby, kleje

 

Przebieg zajęć:

 

 

  1. Powitanie piosenką „Chodźmy do koła” według pedagogiki zabawy KLANZA.
  2. Na ratunek Pani Wiośnie- dzieci rozwiązują zadania przygotowane dla nich przez nowoprzybyłą porę roku. 

 

 

  • „Wiosenne porządki” 

Muzyczna fabularyzacja — dzieci zabierają z pojemnika po dwie gąbki do mycia naczyń (jedną do każdej rączki) i sprzątają salę z kurzu- wykonują proste ruchy rytmiczne poparte opowiadaniem nauczyciela.

  • „Pomieszane kwiaty”. 

Nauczycielka wysypuje z koszyka kwiaty przysłane przez panią Wiosnę i prosi dzieci o rozwiązanie jej problemu. Zadaniem dziewczynek jest pozbieranie wszystkich dużych kwiatków i umieszczenie ich w jednym pojemniku, chłopcy natomiast zbierają małe kwiatki i umieszczają w osobnym pojemniku.

  • „Zniszczona girlanda”

Nauczycielka w imieniu Pani Wiosny prosi dzieci o naprawę zniszczonej przez psotną zimę girlandy. Zadaniem dzieci jest dokończenie girlandy zgodnie z podanym rytmem (duży motyl, mały motylek, duży motyl, mały motylek). Przedszkolaki przypinają sylwety klamerkami na sznurku.

  • „Obudź się misiu !” 

Nauczycielka w imieniu Pani Wiosny prosi dzieci o obudzenie z zimowego snu pewnego angielskiego niedźwiedzia. Dzieci wspólnie z nauczycielką śpiewają popartą gestami piosenkę na melodię „Panie Janie” – „Bear is sleeping”

 

Bear is sleeping, bear is sleeping

Wake him up ! Wake him up!

Come and say hello bear, come and say hello bear

Time to eat, time to eat!

 

  • „Suknia pani Wiosny”. 

 

Nauczycielka w imieniu pani Wiosny prosi dzieci o to, by stworzyły dla niej zielony kolor. Dzieci mieszają farby, dochodząc do wniosku, że kolor zielony powstaje z połączenia koloru niebieskiego i żółtego. Następnie dzieci, podzielone na dwa zespoły, stemplują gąbką na sukni Pani Wiosny wykonanej na szarym papierze. Gdy suknia wyschnie, przyklejają kwiaty i motyle.

 

Opracowała:

Joanna Mikołajczak

 

Twoje uwagi i pomysły

Tagi