Scenariusz pasowania na przedszkolaka zrealizowany w grupie Smurfy
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Komentarze (0)
Cele ogólne:
- wspomaganie procesu adaptacji dziecka do przedszkola,
- przyjęcie nowych dzieci do grona przedszkolaków,
- nawiązanie bliższego kontaktu nauczyciela- rodziców – dzieci,
- zaprezentowanie umiejętności dzieci,
- tworzenie atmosfery radości, zaufania,
- doskonalenie umiejętności współdziałania w grupie.
Cele szczegółowe:
- dziecko śpiewa piosenki, recytuje wiersze, inscenizuje ruchem piosenki,
- dziecko pokonuje lek przed publicznym wystąpieniem,
zgodnie bawi się i wykonuje zadania.
Pomoce dydaktyczne: magnetofon, płyty CD, obrazki, wyrazy, koła do sylab, koszyczki z liczmanami, liczbą kropek i obraz graficzny liczby
Przebieg zajęć:
1. Powitanie:
Pociąg smerfów wjeżdżający do sali. Powitanie przez nauczyciela i przedszkolaka wierszem:
My jesteśmy przedszkolaki, Smurfy kochane,
Zapraszamy wszystkich na nasze pasowanie.
2. Piosenka „Przedszkoludki” – Rymowanki Zapraszanki.
3. Wiersz:
Przyszedłem do przedszkola
nieporadny, zapłakany.
Smutno było mi za domem i uśmiechem mojej mamy.
Ale jak widzicie goście moi mili,
nauczyłem się już śpiewać nie tracąc ani chwili.
4. Piosenka „Na skrzyżowaniu” – Olek i Ada, MAC.
5. Wiersz:
Tak się nudziłem gdy byłem sam.
Teraz w przedszkolu kolegów mam.
Co dzień od rana czekam tej chwili
Gdy będą ze mną koledzy mili.
6. Taniec „Nie chcę Cię”.
7. Wiersz:
Idzie sobie przedszkolaczek
Śpiewa, tańczy, no i skacze.
Dziś też powód ma do śmiania,
Bo to dzień jest pasowania.
8. Zabawa ruchowa przy muzyce „Koło” - Rymowanki Zapraszanki.
9. Zadanie rozwijające umiejętność sylabizowania:
Wszystkie dzieci siedzą w kole, w którym są rozsypane obrazki i wyrazy. Nauczyciel wybiera jeden z nich, prosi o podanie nazwy, chętne dziecko ma za zadanie przesylabizowanie, przeliczenie sylab, podpisanie sylab odpowiednią ilością kółek. Wzrokowe odszukiwanie wyrazów nazw sylabizowanych przedmiotów.
10. Zabawa ruchowa przy piosence „Samogłoski” - Bumbumkowe nauczanki.
11. Zabawa rozwijająca umiejętność przeliczania oraz wdrażająca do zapamiętania obrazu graficznego liczby:
Każde dziecko siedzące w kole otrzymuje koszyk z jeżem (sylweta bez kolców), klamerki , kartoniki z ilością oczek i zapisem graficznym liczby. Zadaniem dziecka jest przypiąć jeżowi tyle kolców (klamerek) ile wskazuje ilość oczek i cyfra w ich koszyku.
12. Piosenka „Jesień” - Bumbumkowe nauczanki.
13. „Prawda – fałsz”:
Dzieci siedzą w kole, nauczyciel zadaje pytania, dzieci odpowiadają TAK lub NIE podnosząc odpowiednią rękę na której mają buźkę wesołą (zieloną – TAK) i smutną (czerwoną – NIE).
14. „Taniec Smerfów”.
15. Wypicie soku z cytryny bez zrobienia kwaśnej miny.
16. Wiersz przed pasowaniem (przyrzeczeniem):
Niech nas Pani dyrektor wreszcie uczyni przedszkolakami szczęśliwymi.
Niech weźmie zaczarowany ołówek, tylko niech nie pozbija nam główek.
Bo główka potrzebna jest do nauki,
żeby nie było w niej żadnej luki.
17. Wypowiedzenie przyrzeczenia, pasowanie przez panią dyrektor, wręczenie dyplomów i upominków:
Dzieci ślubują powtarzając za nauczycielem (dyrektorem) „Przyrzekamy…”
Przyrzekacie:
• CO DZIEŃ RANO BUZIE MIEĆ ROZEŚMIANĄ
• NIE PŁAKAĆ, NIE SZLOCHAĆ I PANIE MOCNO KOCHAĆ
• ZABAWKI SZANOWAĆ I WSZYSTKO PORZĄDKOWAĆ
• GRZECZNIE BAWIĆ SIĘ I FIKAĆ
• WSZYSTKO ZAJADAĆ Z TALERZYKA.
Autor: Anna Weideman-Pająk