Scenariusz zajęć Podróż po Europie

5.0
2 oceny
Scenariusz ma na celu uświadamianie dzieciom odrębności kulturowych, tradycji i symboli innych krajów
Rozbudzanie poczucia przynależności narodowej
Cele szczegółowe:
- Dziecko zna i potrafi: zna flagę, zwyczaje, tradycje omawianych krajów;
- rozumie pojęcia „Europa bez granic”
- potrafi rozpoznać i omówić wygląd flagi U. E.
- Wie, jakim językiem posługują się mieszkańcy danego kraju;
- Wykonuje pracę plastyczną na dany temat;
Pomoce dydaktyczne:
- mapa unii, flagi, zdjęcia, foldery, prace innych dzieci, podpisane koperty z pociętymi puzzlami, kaseta magnetofonowa, artykuły papiernicze, włóczka, nazwy krajów unijnych.
Przebieg zajęć:
Zajęcia mają charakter podsumowujący i mają na celu zebranie informacji związanych z edukacją europejską przedszkolaków.
1. Odsłonięcie tablicy z mapą Unii Europejskiej i wybranymi flagami państw.
2. Odczytanie napisu – Unia Europejska – ustalenie czym jest U.E.
3. Odszukanie Wielkiej Brytanii – omówienie flagi.
- Zebranie znanych dzieciom informacji dotyczących Wielkiej Brytanii:
- język,
- stolica
- ważne zabytki
- cecha narodowa
- strój narodowy
4. Zaproszenie dzieci do walca angielskiego.
5. Odszukanie Niemiec na mapie – omówienie flagi.
- Zgromadzenie znanych dzieciom informacji dotyczących Niemiec:
- język;
- stolica;
- zabytki;
- cecha narodowa;
- charakterystyczny strój;
6. Ułożenie puzzli – tematyka dowolna (każde dziecko odszukuje kopertę ze swoim imieniem.
7. Odszukanie na mapie flagi Grecji.
- Gromadzenie informacji dotyczących Grecji.
- język;
- stolica;
- zabytki;
- cecha narodowa;
- strój;
8. Zaproszenie do degustacji owoców pochodzących z Grecji.
9. Hiszpania – odszukanie na mapie flagi Hiszpanii.
- Zebranie wiadomości dotyczących:
- języka;
- stolicy;
- zabytków;
- cechy narodowej;
- symboli narodowych;
10. Zaproszenie dzieci do zabawy ruchowej – gra w piłkę na niby.
11. Odszukanie Polski na mapie.
- Ustalenie wiadomości dotyczących:
- języka;
- stolicy ;
- początków powstania państwa;
- zabytków;
- cech narodowych;
12. Recytacja wiersza „Zielona Góra”.
13. Zaproszenie do oglądania prac plastycznych o krajach U. Europejskiej.
14. Losowanie wybranych krajów przez dzieci.
15. Zaproszenie do stolika, omówienie technik plastycznych, zaproszenie do wspólnej pracy.
Opracowała :
Dorota Zug