Scenariusz spotkania andrzejkowego dzieci i rodziców w grupie 6 latków

"Poznajemy magię i tajemniczość w wierzeniach i zwyczajach ludowych – Andrzejkowe wróżby".
CEL GŁÓWNY: Zapoznanie z ludowym zwyczajem wieczorów andrzejkowych.
CEL POŚREDNI (temat zajęcia): Poznajemy magię i tajemniczość w wierzeniach i zwy- czajach ludowych – Andrzejkowe wróżby.
OBSZAR EDUKACYJNY: Poznawanie i rozumienie siebie i świata.
TREŚCI: Wykorzystywanie i tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości społeczno – kulturowej poprzez poznawanie zasad organizacji życia społecznego, tradycji (…) regionalnej.
CELE OPERACYJNE:
- Zna ludową tradycję własnego regionu obchodzoną 29.11. – Andrzejki;
- Uważnie słucha dłuższych wypowiedzi podejmujących tematykę regionalną;
- Szanuje i kontynuuje dawne śląskie tradycje związane z Andrzejkami;
- Cierpliwie oczekuje na swoją kolej w zabawie;
POMOCE: magnetofon, kaseta z nagraniem piosenki „Andrzejkowe święto”, miski z wodą, monety jednogroszowe, wosk w kubkach, klucze, pudełko z przepowiedniami, butelka, gwiazdki z symbolami zawodów, cukierki, nagranie muzyki do tańca.
LITERATURA: B. A. Podgórscy, Andrzejkowe wróżby, zwyczaje, obrzędy, przepowiednie, Wrocław, 1999 r., Pentliczek nr 21/1992 r., Wiadomości Przedszkolaka nr 9/1999 r.
PRZEBIEG:
1. Powitanie rodziców i dzieci zabawą z pedagogiki zabawy „Iskierka”.
2. Zabawa integrująca „Krąg przyjaźni”. Uczestnicy siedzą w kręgu. Dłonie układają na kolanach wnętrzem do góry, lewa dłoń na prawej dłoni sąsiada z lewej strony. Dotykamy swoją dłonią dłoni sąsiada ( klaśnięcie ).
3. Opowiadanie o ludowej tradycji Andrzejek na Śląsku.
4. Zabawa ruchowa przy piosence „Andrzejkowe święto” (rodzice wraz z dziećmi).
5. Zaproszenie do wspólnej zabawy:
- wypowiedzenie zaklęcia,
- zabawa z wodą (element metody M. Montessori).
6. Wróżby:
a) lanie wosku – „Jaki prezent dostanę?”,
b) pudełko z przepowiednią – „Co mnie czeka?”,
c) zabawa z butelką – „Jaki zawód będę miał w przyszłości?”,
d) wyścig butów – „Kto się będzie najlepiej uczyć w szkole?”,
e) rzucanie butów – Czy jestem grzecznym przedszkolakiem?”,
f) tajemniczy cukierek – „Kto będzie miał najwięcej szczęścia w przyszłym roku?”.
7. Wspólne tańce z pedagogiki zabawy wg B. Strauss.
8. Pożegnanie gości.
Autor: mgr Lucyna Kinder