Scenariusz spotkania z przedstawicielem koła łowieckiego w grupie 6 latków

Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego? Przygotowałeś scenariusz zajęć i chcesz podzielić się nim z innymi? Dajemy Ci taką możliwość!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!
Scenariusz spotkania z przedstawicielem koła łowieckiego w grupie 6 latków
Oceń
{

CZY LASOM  POTRZEBNI  SĄ  MYŚLWI

Cele:
- przekonanie dzieci, że lasom potrzebne są koła, myśliwskie przybliżenie dzieciom ich funkcji i zadań,
- kształtowanie u dzieci odpowiedzialności za stan otaczającej ich przyrody.

Pomoce:
- piszczałka dzięki której można naśladować pisk schwytanego w sidła zajączka,
- trąbka, której dźwięk rozpoczyna i kończy polowanie,
- poroża jeleni, rogacza, ciosy i szable dzika,
- kaseta z odgłosami: dzika, wilka, dzięcioła i sowy,
- opaski na głowę: drzewa iglaste, liściaste, zwierzęta.

Przebieg:
1. Wprowadzenie - powitanie gościa.

2. Scenka – zajączek (dziecko) ukryty pod stolikiem wydaje za pomocą  piszczałki pisk złapanego w sidła zajączka. Zajączek wychodzi, a dzieci próbują odgadnąć, co się stało, że zajączek tak piszczał.(Jeśli dzieci nie potrafią odpowiedzieć na pytanie w odpowiedzi wyręcza ich myśliwy).

3. Rozwiązanie hasła napisanego na tablicy – skreślanie co drugiej litery.
KYOZŁIOB ŁZOEWKIFENCMKCIGE ŁDOKŚB

4. Wywiad z gościem: (dzieci zadają pytania)
- czym zajmują się myśliwi?
- czym różni się praca myśliwego od pracy leśnika?
- od kiedy jest pan myśliwym?
- jakie są pana ulubione zwierzęta?
- w jaki sposób myśliwi pomagają zwierzętom?
- czy oprócz polowań myśliwi wykonują w lesie jakieś prace?
- kto może zostać myśliwym?
- dlaczego ludzie zabijają zwierzęta?
- czy znalazł pan kiedyś jakieś zwierzę w sidle?
- czy są w naszych lasach zwierzęta , na które nie można polować?
- o czym mówi strój, który pan dzisiaj ubrał?
- na jakie zwierzęta pan poluje?
- czy miał pan jakąś ciekawą myśliwską przygodę?
Odpowiadając na pytania dzieci gość demonstruje poroża zwierząt i sidła, grę na trąbce, której dźwięk rozpoczyna i kończy polowanie.

5. Zabawa ruchowa „W lesie”
Dzieci podzielone na dwie grupy:
I grupa tworzy las, dzieci ustawiają się w rozsypce, naśladują szum drzew,
II grupa to zwierzęta: dziki, wilki, sowy, dzięcioły.
Dzieci – zwierzęta poruszają się po lesie, wówczas gdy usłyszą odgłosy wydawane przez zwierzęta, które naśladują. Potem następuje  zmiana ról.

6.Podsumowanie – dzieci odpowiadają na pytanie będące tematem spotkania „Czy lasom potrzebni są myśliwi”. Gość dziękuje dzieciom za spotkanie, wręcza im kalendarzyki i czasopisma myśliwskie. Zbiorowy śpiew piosenki „Szumią w lesie stare drzewa”.

Autor: Elżbieta Baracz

Twoje uwagi i pomysły

Tagi