Degustacja sałatki owocowej - scenariusz spotkania z rodzicami

Degustacja sałatki owocowej przygotowanej przez dzieci.
Cele:
Zaangażowanie rodziców na rzecz przedszkola: odzew ze strony rodziców na propozycję przyniesienia przez dzieci owoców potrzebnych do wykonania sałatki owocowej.
Kształtowanie postawy prozdrowotnej.
Spotkanie integracyjne.
Środki dydaktyczne: emblematy owoców- wycięte z papieru różnego rodzaju owoce do podklejone taśmą dwustronną, do naklejenia na bluzkę, naturalne owoce do zagadek, zagadki słuchowe, nagranie piosenki BOOM BOOM, sałatka wcześniej wykonana przez dzieci, talerzyki, łyżeczki, serwetki.
Przebieg spotkania:
1. Powitanie „Iskierka przyjaźni” – Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech zaraz wróci do moich rąk. (koło utworzone z dzieci i rodziców).
2. Zagadki słowne: odgadują dzieci i rodzice.
Skóra fioletowa
a miąższ pod nim złoty.
Smakuje wybornie
wszyscy wiecie o tym. (śliwka)
Na wiotkich gałązkach
wiszą wielkie kule,
gdy skosztujesz jedną zjesz wszystkie na pewno. (winogrono)
Który owoc ma uszka? (gruszka)
Skórka pomarańczowa
do obrania gotowa. (pomarańcza)
Skórka jak aksamit,
miąższ soczysty wielce.
Gdy ugryziesz trochę,
zaraz zechcesz więcej. (brzoskwinia)
Zagadki dotykowe – rodzic podaje owoc dziecku, to odgaduje, co to za owoc.
Zagadki węchowe – dziecko podaje owoc rodzicowi do wąchania, rodzic odgaduje, co to za owoc.
Zagadki smakowe – dzieci i rodzice odgadują po smaku nazwę owocu (po 6 zagadek) każdy uczestnik odgaduje jakąś zagadkę.
3. Zabawa „Idziemy do sadu” inscenizowana przy melodii piosenki BOOM BOOM:
- naśladowanie marszu;
- zrywanie jabłek na przemian raz lewą, raz prawą ręką (liczymy do 8);
- marsz w miejscu – powrót z jabłkami do domu;
- mycie jabłek;
- krojenie;
- jedzenie;
- głaskanie się po brzuchu;
4. Zabawa „Sałatka owocowa” – Każdy z uczestników ma emblemat owocu. Wszyscy siedzą w kole. Początkowo nauczycielka siedzi w środku i woła „Robię sałatkę owocową i zapraszam wszystkie śliwki – Ci, co mają emblemat śliwki wstają i chodzą wkoło. Gdy wszystkie owoce są wywołane, wówczas wołam „Sałatka na talerzu”. Wszyscy szukają wolnego miejsca. Osoba bez krzesła siada na środku i prowadzi zabawę.
5. Degustacja sałatki – dzieci częstują rodziców sałatką, która wcześniej wykonały.
6. Podziękowanie za wspólnie przeżyte chwile, za radość ze wspólnej zabawy.
Autor: Regina Szczepańska