Scenariusz spotkania z rodzicami: „Mamo, Tato, baw się ze mną - wiosna”
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Komentarze (0)
Grupa wiekowa: 3 latki
Miejsce: Przedszkole Miejskie Nr 8 im. Czerwonego Kapturka w Lesznie
Cele ogólne:
- Dostarczenie propozycji i ofert wspólnego spędzania czasu wolnego z dzieckiem;
- Tworzenie atmosfery wspólnego zaufania oraz umiejętności funkcjonowania dzieci w grupie w obecności rodziców;
- Aktywne włączanie rodziców w życie przedszkola;
- Kształtowanie u dzieci umiejętności współdziałania w sytuacjach zabawowo - zadaniowych;
- Utrwalenie przez dzieci wiadomości dotyczących wiosny.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- aktywnie uczestniczy w zabawach z udziałem rodzica;
- wzbogaca doświadczenia we współpracy z dorosłym;
- pogłębia uczucia miłości i przywiązania do rodziców.
Rodzic:
- aktywnie uczestniczy w zabawach z dzieckiem;
- wspiera dziecko w sytuacjach trudnych.
Metody:
- Słowna (opowiadanie, objaśnienia, instrukcje, zagadki);
- Czynna (metoda zadań stawianych dziecku, metoda ćwiczeń; metoda kierowania własnym działaniem);
- Pokazowa;
- Pedagogika zabawy
Środki wspomagające:
- Utwór „Chodźcie do koła” wg Klanzy na płycie CD,
- Wiersz pt. „Wiosna”,
- Zielony szalik lub apaszka,
- Ilustracje: przebiśnieg, słońce, krokus, motyl, bocian, żaba, biedronka, słońce,
- Zdjęcia zwierząt zamieszkujących łąkę,
- Utwór „Gość” wg Klanzy na płycie CD,
- Utwór „W autobusie” i „Podajmy sobie rączki” wg Klanzy na płycie CD,
- Piosenka pt. „Zabi koncert” na płycie CD,
- Historyjka obrazkowa rozwój tulipana, zagadki na listach,
- Koła w kolorze zielonym różnej wielkości, klej, podkładki, pędzle, kartki kolorowe A4.
Przebieg spotkania:
1. Powitanie rodziców i dzieci, krótkie wprowadzenie (omówienie spotkania).
2. Zabawa w kręgu na powitanie „Chodźcie do koła”
Chodźcie wszyscy tu do koła
Zabawimy się wesoło
Witamy Was, wszyscy wraz
Na zabawę nadszedł czas.
Jedna ręka, druga ręka.
Jedna noga, druga naga.
Cały tułów oraz głowa
Witamy Was!
3. Wysłuchanie wiersza pt. „Wiosna” Grażyna Świerczyńska:
Przyszła do nas pani wiosna, cała w sukni z kwiatów.
Uśmiechnięta i radosna, wśród lecących ptaków.
Powróciły z nią bociany z dalekiej Afryki.
Żaby w stawie się zbudziły, misie i jeżyki.
Witaj wiosno! Piękna pani , cieszy nas twój powrót.
Zieleń liści, świerszczy granie, kwiatów pełen ogród.
4. Rozmowa nt. wiersza:
- Jaka pora roku przyszła do dzieci?
- Z jakim kolorem kojarzy nam się wiosna?
- Wskazywanie koloru zielonego na ubraniu (dziecko u rodzica, rodzic u dziecka).
5. Z. ruchowa „Gość” (wybrane dziecko wychodzi z rodzicem na środek) – zakładanie na szyję zielonego szalika, apaszki:
Przyszła do nas Wiosna
I dała dzieciom znak
- Chcecie ze mną się pobawić
No to zróbcie tak
- A jak?
6. Z. dydaktyczna „Kosz pani Wiosny”
- Nazywanie atrybutów wiosny przedstawionych na ilustracjach: przebiśnieg, słońce, krokus, motyl, bocian, żaba, biedronk.
- Dzielenie na sylaby nazw atrybutów przez chętne dzieci.
7. Z. ruchowa „Jedziemy na łąkę” do utworu „W autobusie” wg Klanzy:
Koła w autobusie kręcą się, kręcą się 2X cały czas
Wycieraczki robią szur, szur, szur 2x cały czas
Pan kontroler prosi bilet daj, bilet daj 2x cały czas
Ludzie ciągle mówią bla, bla, bla 2x cały czas
Malutkie dzidziusie smacznie śpią, smacznie śpią 2x cały czas