Scenariusz sytuacji edukacyjnej w grupie dzieci 4, 5, 6 letnich
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ PRZEPROWADZONEJ W GRUPIE III DZIECI 4-5-6-LETNICH
Komentarze (0)
TEMAT: „Jesienią”
CEL OGÓLNY: Rozwijanie umiejętności dostrzegania zmian w przyrodzie zachodzących jesienią.
CELE OPERACYJNE - Dziecko:
- nazywa przynajmniej 3 drzewa spośród 4: kasztanowiec, klon dąb, jarzębina w oparciu o obserwację liści – dz. 4-5-letnie;
- nazywa części liścia (blaszka, nerwy, ogonek) - dz. 6-letnie;
- porusza się swobodnie przy muzyce;
METODY:
- czynne: zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń,
- słowne: rozmowa, objaśnienie
FORMY: praca z całą grupą
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: liście i owoce kasztanowca, klonu, dębu, jarzębiny, gałązki, zasuszone kwiatostany, plastelina, zapałki, patyczki, tace, lupy, napisy, nagranie magnetofonowe
PRZEBIEG:
1. Zabawy integracyjne – „Stonoga”, „Samolot”.
2. Podanie celu zajęcia, przypomnienie zasad panujących w grupie.
3. „Jesienne liście” – na tacy zgromadzone są liście (kasztanowca, jarzębiny, klonu, dębu).
Dzieci wybierają liść spośród zgromadzonych na tacy, obserwują liść przez lupę, badają przez dotyk, węch; przeliczają liście, swobodnie wypowiadają się zainspirowane obserwacją liści.
4. „Mój liść jest…” – rundka – dokończenie zdania;
nazywanie liści (kasztanowca, jarzębiny, klonu, dębu) – dz. 4-5-letnie;
wskazywanie i nazywanie części liścia (blaszka, nerwy, ogonek), próby odczytania podpisów – blaszka, nerwy, ogonek – dz. 6-letnie
5. „Jestem liściem…” – ekspresja ruchowa przy muzyce – dzieci poruszają się przy muzyce według własnej inwencji
6. „Jesienne kompozycje” – dzieci oglądają materiał przyrodniczy i plastyczny zgromadzony w sali (liście, kasztany, jarzębina, żołędzie, orzechy, zasuszone kwiatostany, gałązki; plastelina, zapałki), manipulują materiałem. Wybierają materiał, z którego wykonają kompozycję (płaską lub przestrzenną - według pomysłów dzieci), decydują, czy będą pracować samodzielnie, czy w parze z kolegą. Dokonują wyboru miejsca pracy, oznaczają miejsce pracy wizytówką i samodzielnie lub w parze tworzą kompozycję – układają materiał przyrodniczy na tacy według własnych pomysłów.
7. Ewaluacja – rozmowa z dziećmi na temat tego, co było dla nich łatwe, trudne, szczególnie atrakcyjne, itp.
Opracowała: Agata Więcek