Scenariusz uroczystości „Warsztaty plastyczno-taneczne z Panią Jesienią”
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Komentarze (0)
Cele główne:
- integracja dzieci ze środowiskiem przedszkolnym,
- utrwalenie wiadomości dotyczących jesieni, jako pory roku.
Cele szczegółowe:
- poznanie różnorodności świata przyrody,
- utrwalenie wiadomości dotyczących świata roślin (warzywa, grzyby, owoce, drzewa itp.).
- rozpoznawanie za pomocą zmysłów smaku, dotyku, „darów jesieni”,
- dostarczenie dzieciom radości poprzez udział w zabawach muzyczno – ruchowych, działalności plastycznej,
- rozwijanie mowy i koncentracji uwagi,
- manipulacja materiałem przyrodniczym,
- klasyfikacja przedmiotów wg podanych cech,
- rozwijanie wrażliwości plastycznej i inwencji twórczej.
Metody pracy:
- podające: rozmowa, wiersz, objaśnienia,
- eksponujące: pokaz,
- problemowe: zadań stawianych do wykonania;
- praktyczne: samodzielnych doświadczeń.
Formy pracy: zespołowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: dary jesieni, kosze, patery z warzywami i owocami, zagadki jesienne, płyty CD, magnetofon, ceraty, wykałaczki, warzywa owoce, jesienne dary, rekwizyty, nagrody, cukierki
Przebieg uroczystości:
1. Powitanie dzieci, wyjaśnienie powodu spotkania:
Ach witam Was serdecznie,
spotkaliśmy się nareszcie,
będzie miło i wesoło.
Usiądźcie prosto, na tym dywanie,
każdy dziś grzeczny prezent jakiś dostanie.
Nauczycielka pyta:
Jaka jest obecnie pora roku? Jaki jest miesiąc? Jaka dziś jest pogoda?
2. Prezentacja wiersza „Jesień”:
Jestem jesień.
Przyszłam leśną drogą
I zapraszam Was do lasu
Na maliny i na grzyby.
Babie lato Wam przesyłam.
Z kolorowych suchych liści
Piękny bukiet Wam zrobiłam.
Kosz z darami Wam przyniosłam
Smaczne śliwki, jabłka, gruszki.
3. Zagadki Pani Jesieni:
Zagadka:
Spadłem z drzewa, leżę w zielonym trawniku, w brązowej koszulce w zielonym płaszczyku. (KASZTAN)
Zagadka:
Ma on nóżkę, nie ma buta, ma kapelusz, czasem gorzki i trujący, często smaczny jest i zdrowy. (GRZYBY)
Nauczycielka prosi o wymienienie przykładów grzybów trujących i jadalnych.
Dzieci wymieniają, jadalne: borowik, kozak, maślak itp. oraz trujące: muchomor.
Zagadka:
Jestem czerwonym owocem, spadam z drzewa na trawę. (JABŁKO)
Nauczycielka prosi o wymienienie innych darów sadu. Wymieńcie również dary pola.
Zagadka:
Dobra gotowana i dobra surowa, choć nie pomarańcza, jest pomarańczowa. Kiedy za zielony pochwycisz warkoczyk i pociągniesz mocno, wnet z ziemi wyskoczy. (MARCHEWKA)
Zagadka:
Latem w ogrodzie wyrósł zielony, a zimą w słoiku leży kiszony.(OGÓREK)
Zagadka:
Wiosną na drzewie rozwija się z pąka, jesienią złoty po świecie się błąka. (LIŚĆ)
Zagadka:
Sosnowy, dębowy, stary lub młody, rosną w nim grzyby, rosną i jagody. (LAS)
4. Kolorowe talerze:
Na paterach, talerzykach, są pokrojone kawałki, owoców i warzyw, dzieci starają się za pomocą dotyku, węchu, smaku odgadnąć, jakie to warzywo lub owoc, określanie smaku, koloru itp.
5. Prezentacja „Jesiennych kapeluszy” podczas pokazu mody.
Dzieci samodzielnie wykonują układy taneczne do muzyki.
6. Jesienny ludzik – warsztaty plastyczne:
Dzieci wykorzystują przygotowane owoce, warzywa i inne dary jesieni oraz pocięte elementy niektórych warzyw, do stworzenia jesiennego ludzika. Wykorzystujemy patyki, wykałaczki do łączenia poszczególnych elementów. Dbamy o bezpieczeństwo podczas wykonywania prac.
7. Podsumowanie:
Po zakończonych warsztatach dzieci zabierają wykonane przez siebie prace i otrzymują drobne upominki, za aktywny udział w zabawach jesiennych z panią jesienią.
Autor: Krystyna Madera