Scenariusz uroczystości z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka

Cel główny:
- promowanie zagadnień związanych z Prawami Dziecka
- zapoznanie z podstawowymi Prawami Dziecka,
- rozbudzanie świadomości wśród dzieci swoich praw.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- utrwala, zapoznaje się z pojęciami: Konwencja Praw Dziecka, Rzecznik Praw Dziecka, Organizacja Narodów Zjednoczonych,
- jest świadome, że prawa łączą się z obowiązkami,
- rozumie, że przestrzeganie praw jest konieczne,
- uczestniczy w rozmowach: zadaje pytania, udziela odpowiedzi,
- tworzy wypowiedź w formie pisemnej i ustnej,
- umie bawić się i zgodnie współdziałać w grupie.
Metody: oglądowa, aktywizująca, czynna.
Formy: zbiorowa.
Środki dydaktyczne: pacynki chłopca i dziewczynki, płyta CD, sprzęt nagłaśniający, mikrofon, dekoracja, sztalugi, fotografie związane z tematem praw dziecka, projektor, laptop, rzutnik.
Przebieg uroczystości:
1. Przywitanie gości.
2. Teatrzyk kukiełkowy z udziałem nauczycieli „Mam prawo do...”
DZIECKO 1:
Witam wszystkich jestem..., a to mój Kolega... Kilka ważnych rzeczy opowiemy Wam dziś.
DZIECKO 2:
Miłe dzieci, czy wy wiecie,
Że każdy ma prawa na świecie?
Mamy prawo do zabawy.
Latem, zimą czy na wiosnę,
Dla nas prawa są radosne.
Nikt zabronić nam nie może
do przedszkola iść w humorze,
tam się uczyć, bawić, śpiewać,
i za piłką szybko biegać.
Mamy prawo do pisania, rysowania,
I do bajek oglądania.
Od rodziców mamy prawo do miłości,
Chociaż to co robimy, czasem ich złości.
Jesienią liście zbierać możemy,
A zimą w śniegu chętnie figlujemy,
Lepimy bałwana, na nartach jeździmy,
My mamy prawa, więc się nie nudzimy,
I praw takich, wszystkim dzieciom na świecie życzymy.
DZIECKO 1:
Wiesz ...,
Dziś w przedszkolu nasza pani powiedziała,
Że mamy też obowiązki,
Żebym pamiętała:
O sprzątaniu swych zabawek,
I o byciu grzeczną,
Posłuszeństwo i szacunek są rzeczą konieczną,
Ale potem nasza pani,
Wszystkim powiedziała, że też mamy swoje prawa,
Żebym pamiętała,
Że mi wolno, tak otwarcie,
Mówić co mnie boli,
Czy mi smutno, czy wesoło,
Co mnie zadowoli,
Mogę wszystkim opowiedzieć,
Co bym chciała robić,
W co się bawić, stać czy siedzieć,
Jakie miny stroić,
Nikt mnie nigdy nie uderzy,
Nie będzie poniżać,
Gdyby krzywda mnie spotkała,
mogę pomoc wzywać,
mogę także w mej kieszeni,
mieć swój skarbiec wielki,
w nim korale i bursztynki,
kasztanki, muszelki,
To są wszystko moje skarby,
To jest wszystko moje,
Nikt mi tego nie zabierze,
Ja już się nie boję.
DZIECKO 2:
A prawo do miłości?
DZIECKO 1:
Mamy prawo do miłości,
Do opieki, do czułości,
Do kochania całym sercem,
Czy ktoś tego chce, czy nie chce.
DZIECKO 2:
Tak sobię myślę Zosiu, że gdzieś słyszałem,że
Mamy prawo pomarudzić,
W złym humorze się obudzić,
Pogrymasić i popłakać,
Czasem nawet tupnąć butem.
DZIECKO 1:
Te nasze prawa to bardzo fajna sprawa.
Chodź, powiemy wszystkim dzieciom, niech oni też o swoich prawach wiedzą!
DZIECI RAZEM:
Niech się wreszcie każdy dowie
I rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek,
Tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni,
Którym za to należą się brawa,
Chcąc wielu dzieci los odmienić
Stworzyli dla Was mądre prawa
Więc je, na co dzień i od święta
Spróbujcie dobrze zapamiętać.