Scenariusz zajęć W Świecie teatr

Scenariusz zajęć W Świecie teatr
5.0
1 ocena
Oceń

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzimy 27 marca 

Ten scenariusz to świetny sposób, by wraz z najmłodszymi urządzić obchody tego dnia 

Temat tygodnia:

 

W świecie teatru 

 

Temat dnia:

 

Zabawy w teatr

 

Cele ogólne: 

 

  • rozwijanie mowy,
  • zachęcanie do zabaw w teatr poprzez zorganizowanie kącika teatralnego.

 

Cele operacyjne: 

Dziecko:

 

  • stosuje słowa: scena, kurtyna, aktor,
  • współtworzy kącik teatralny.

 

 

Metody pracy:

 

  • słowna — rozmowa,
  • oglądowa – pokaz, obserwacja,
  • czynna – zadania stawiane dzieciom do wykonania;   

 

 

Środki dydaktyczne:

fragment wiersza J. Kulmowej Teatr żywy, nagranie marszowej muzyki, krzesełko (tron), bębenek, grzechotka, tamburyn, ilustracje do zagadek, teksty zagadek, tekturowe pudło z kostiumami, kukiełki, elementy dekoracji, tablice demonstracyjne dla nauczyciela 

 

Przebieg zajęć

 

I

1. Zabawa słowna, rozwijająca umiejętność logicznego myślenia, Ciągi skojarzeń. 

 

  • Nauczyciel wymawia słowo. Dzieci mówią kolejne słowa łączące się z poprzednim w logiczną całość, np.: lalka – zabawka – dziewczynka – sukienka – ubranie – spodnie – chłopiec – piłka – boisko – trawa – łąka – krowa – mleko...

 

 

2. Zabawa twórcza Jestem królem. 

 

 

  • Nauczyciel ustawia w sali krzesełko – tron. Dzieci maszerują po obwodzie koła przy dźwiękach muzyki. Podczas przerwy w grze dziecko, które zatrzyma się w miejscu ustawienia tronu (krzesełka), wchodzi na niego i przedstawia się wymyślonym królewskim imieniem. 

 

3. Ćwiczenia poranne – zestaw XXIII.

 

  • Zabawa orientacyjno-porządkowa Królewskie ukłony. Dzieci maszerują i biegają w różnych kierunkach. Słysząc mocne uderzenie w bębenek, zatrzymują się w miejscu, naśladując królewskie ukłony.
  • Ćwiczenia dużych grup mięśniowych Zbroja rycerska. Dzieci naśladują zakładanie ciężkiej rycerskiej zbroi na poszczególne części ciała.
  • Ćwiczenia równowagi Rycerze przechodzą po kamieniach przez strumień. Dzieci przeskakują z nogi na nogę, przez chwilę stając na jednej nodze. 
  • Czworakowanie Spacer smoków. Dzieci chodzą w różnych kierunkach na czworakach. Słysząc dźwięk grzechotki, naśladują zianie ogniem (wciągają powietrze nosem, wydmuchują strumień powietrza ustami).
  •  Zabawa bieżna Szukamy księżniczek. Dzieci biegają w różnych kierunkach, w rytmie wystukiwanym na tamburynie. Podczas przerwy w grze dobierają się w pary – książę z księżniczką (chłopiec z dziewczynką), wykonują obroty w kółeczkach.
  • Ćwiczenia uspokajające. Dzieci maszerują parami po obwodzie koła, zmieniając co chwilę kierunek marszu. Maszerując, rytmizują tekst: Maszerujmy wszyscy w koło, będzie dzisiaj nam wesoło. W drugą stronę jeszcze raz. O, jakże to cieszy nas.

 

 

II 

 

1. Rozmowa na temat teatru z wykorzystaniem fragmentu wiersza J. Kulmowej Teatr żywy.

 

Zagadka o teatrze. 

Jak się nazywa taki budynek, Krzesła tam stoją rząd za rzędem, 

w którym zobaczysz scenę, kurtynę? A ja tam baśń oglądać będę. (teatr)

 

2. Rozmowa na temat: Co to jest teatr?

 

  • Czy teatr to tylko budynek? (Nauczyciel pokazuje zdjęcia, a dzieci nazywają przedstawione miejsca).
  • Co jest jeszcze potrzebne, aby stworzyć teatr?
  • Jak nazywają się ludzie, którzy występują w teatrze?
  • Co możemy zobaczyć w teatrze zamiast grających aktorów?

 

 

3. Zabawa Każdy może być aktorem. 

Idzie, idzie bajka w świat, 

w czarodziejskiej szacie. 

Przyjrzyjcie się dobrze – 

Może ją poznacie.

Twoje uwagi i pomysły

Tagi