Scenariusz zajęć W świecie zawodów
Scenariusz zajęć dla grupy 5 latków
Zapoznanie dzieci z różnymi zawodami, zainteresowanie ich nimi
Czas trwania:
25 minut
Cele główne:
- rozwijanie kompetencji kluczowych;
Cele szczegółowe:
- budowanie wiedzy dzieci o świecie społecznym – zapoznanie z różnymi zawodami;
- rozwijanie umiejętności wypowiadania się;
- kształtowanie umiejętności zgodnej współpracy w grupie;
- rozwijanie logicznego myślenia;
- uważne słuchanie i wykonywanie poleceń nauczyciela;
Formy:
- zbiorowa, indywidualna, grupowa
Metody:
- oglądowa – pokazu
- słowna – rozmowa objaśnienia
- czynna – zadań stawianych dziecku
Środki dydaktyczne:
piosenka Budujemy ciszę, ilustracja zamyślonej dziewczynki, tekst wiersza Teresy Błaszczyk „Jaki zawód będę miała?”, worek z przedmiotami, krążki, sygnalizacja świetlna, opaska Piekarza, koperty z ilustracjami atrybutów zawodów, ilustracje z zawodami;
Przebieg zajęć:
Przygotowanie się do zajęć piosenką Budujemy ciszę.
Rozmowa inspirowana ilustracją zachęcającą do wysłuchania wiersza
– Jaki zawód będę miała? –
pyta babcię Maja.
– Nie wiem, Maju… A ty sama
kim byś zostać chciała?
Maja na to: – Jeszcze nie wiem,
plany się zmieniają.
Czasem wiem już, czasem nie,
myśli wciąż biegają…!
Być lekarzem raz bym chciała,
który dzieci leczy
i naklejkę „Dzielny Pacjent”
na koniec im wręczy.
Może też nauczycielem,
albo podróżnikiem…
W klubie fitness instruktorem…
A może lotnikiem?
Jest zawodów pięknych wiele.
Wybór bardzo trudny.
Gdy podrosnę, zdecyduję.
Oby nie był nudny!
- Rozmowa inspirowana treścią wiersza – wyodrębnienie nazw zawodów
- O czym myślała Maja? O jakich zawodach?
- Dlaczego ludzie chodzą do pracy?
- Czy wybór zawodu to łatwa, czy trudna sprawa?
- Kim Wy chcielibyście zostać w przyszłości?
Zabawa w skojarzenia – „Magiczny worek”
- W worku znajdują się przedmioty związane z różnymi zawodami. Nauczyciel prezentuje przedmiot, a zadaniem dzieci jest odgadnięcie (dokonanie skojarzenia), z jakim zawodem jest związany.
- Po podaniu nazwy zawodu – dzieci wspólnie z nauczycielem dokonują analizy sylabowej słowa.
Zabawa ruchowa z przyborem „Kierowcy”
- Dzieci wcielają się w rolę zawodowych kierowców. Każdy z przedszkolaków otrzymuje krążek, który służy jako kierownica. Gdy nauczyciel uniesie sygnalizację z zielonym światłem -dzieci poruszają się swobodnie po dywanie, zaś gdy z czerwonym – muszą się zatrzymać.
Zabawa matematyczna Piekarz
- Wybrane z dzieci zostaje piekarzem. „Piekarz” spaceruje w środku. Nauczyciel wraz z dziećmi powtarza rymowankę: