Scenariusz zabaw andrzejkowych dla dzieci 4–5 letnich

Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego? Przygotowałeś scenariusz zajęć i chcesz podzielić się nim z innymi? Dajemy Ci taką możliwość!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!
Scenariusz zabaw andrzejkowych dla dzieci 4–5 letnich
3.3
55 ocen
Oceń
{

Zabawy andrzejkowe dla dzieci.

Zabawy andrzejkowe dla dzieci.


Cele:

  • Kultywowanie tradycji i zwyczajów ludowych.
  • Zapoznanie dzieci i rodziców z elementami obrzędowości ludowej (wierszami, piosenkami, przysłowiami, tańcami ludowymi oraz wróżbami andrzejkowymi), zachęcenie do ich kontynuowania.
  • Integracja najbliższego otoczenia dziecka(przedszkole i rodzina)
  • Udział rodziców w wykonaniu strojów dla swoich pociech, pieczenie ciasta, wspólna zabawa.

Pomoce:

  • magnetofon, kasety, kubeczki, poduszeczki, kartki z przysłowiami, kapelusz, obrazki przedstawiające zawody, gazety, list do wróżki, czarodziejski klucz,  plansza koło przeznaczenia

Przebieg zajęć:

Zabawa na powitanie


Dzieci tańczą w rytm muzyki pt., , Andrzejkowe mamy święto” (kaseta rok w wierszu i piosence muzyka i słowa B. Forma) i naśladują ruchy wróżki poruszającej się między nimi. Wróżka dotyka czarodziejską różdżką dzieci, które siadają na dywanie. Gdy usiądą wszyscy uczestnicy zabawy, wspólnie z wróżką wypowiadają rymowankę:
Pokus – pokus, mary – dary,
Niech się spełnią andrzejkowe czary.

ZAPALENIE MAGICZNEJ ŚWIECZKI (lampion dla bezpieczeństwa) gawęda nauczyciela o historii wróżb andrzejkowych.

W dawnych czasach, pod koniec każdego roku, kiedy dni stawały się krótsze a wieczory dłuższe dzieci, młodzież i dorośli, zbierali się popołudniem w jednym domu, aby wspólnie śpiewać i bawić się. Ważniejszymi takimi spotkaniami były wieczory poprzedzające święta Katarzyny i Andrzeja. Był to bowiem okres wróżb. Chłopcy wróżyli sobie w katarzynki a dziewczęta na św. Andrzeja. Z czasem katarzynkowe wróżby zanikły a tradycja andrzejek pozostała do dziś.

 

Najweselej było na wsi. Młode dziewczyny zaglądały w głąb studni i wypowiadały głośno swoje życzenie. Jeśli echo odpowiedziało, to życzenie wkrótce miało się spełnić. Inną wróżbą było odliczanie sztachet w płocie. Dziesiąta sztacheta, w zależności od wyglądu, miała wywróżyć, jaki będzie ukochany – gruby, chudy, krzywy czy stary. Bywało i tak, że młode panny częstowały psa najlepszymi kąskami (kości posmarowane tłuszczem), której poczęstunek pies pochwycił w pierwszej kolejności, ta z dziewcząt pierwsza miała wyjść za mąż. W niektórych regionach w dni św. Andrzeja ucina się gałązkę wiśni, bzu lub czereśni i wkłada się ją do wody ta, której gałązka zakwitnie do Bożego Narodzenia w najbliższym roku będzie szczęśliwa w małżeństwie.

 

Tradycje wróżb andrzejkowych przetrwały do naszych czasów, są beztroską, osobliwą zabawą, podczas której  tak jak dawniej syczy wlewany do wody wosk, lecą z łoskotem rzucane przez ramię dziewczęce pantofelki, wśród śmiechów i żartów losuje się różne przedmioty schowane pod miseczkami. My dzisiaj też będziemy sobie wróżyć, tańczyć oraz przypomnimy sobie kilka przysłów związanych z Andrzejkami.

ŚNIEG NA ŚWIĘTEGO ANDRZEJA, DLA ZBOŻA ZŁA NADZIEJA.
GDY ŚWIĘTY ANDRZEJ ZE ŚNIEGIEM PRZYBIERZY, ŚNIEG DO ŚWIĄT NA POLACH LEŻY.  NA ŚWIĘTEGO ANDRZEJA, BŁYSKA PANNOM NADZIEJA. WPROWADZENIE DZIECI I RODZICÓW
W ŚWIAT WRÓŻB I MAGII

1.Wróżba z kubeczkami

Zapraszamy chętnych rodziców do odkrycia kubeczków – 5 kubków

  • Pierścionek - wyjazd do krainy złota (Eldorado)
  • Domek - nowy, piękny dom,
  • Pieniądze - bogactwo
  • Cukier - słodkie i wesołe życie
  • Autko - podróż w nieznane

2. Wróżba z kapelusza - wybrany rodzic chodzi z kapeluszem, w którym są obrazki z napisem zawodu. Dzieci wybierają karteczki i odgadują, kim będą w przyszłości. (Cicha muzyczka).


3. Wróżba "Koło przyszłości"
Nauczycielka rozkłada planszę z obrazkami. Dziecko rzuca kostką i odlicza pola na planszy zgodnie z ilością wskazanych oczek na kostce wg ruchu zegara. Pole na którym zatrzyma się oznacza przeznaczenie.
Przykładowa interpretacja symboli:

1. Sowa – będziesz mądrym człowiekiem

Twoje uwagi i pomysły

Dodane komentarze (7)

Tagi