Scenariusz zabaw ekologicznych

"Zabawy ekologiczne"
1. Powitanie – zabawa "Iskierka przyjaźni"
2. Zabawa ekologiczna pt. "Mieszkańcy różnych środowisk"
Pomoce: ilustracje różnych środowisk przyrodniczych: las, łąka,
ogródek, park, obrazki różnych zwierząt i roślin.
Cel zabawy: Przyporządkowywanie odpowiednich roślin i zwierząt do danego środowiska, nazywanie ich.
Przebieg zabawy:
Rodzice podzieleni są na 4 zespoły w/g koloru szarf. Kapitan danego zespołu wyciąga ilustracje z danym środowiskiem, pozostali uczestnicy spośród różnych zwierząt i roślin wybierają te, które są właściwe dla danego środowiska.
3. Zabawa ekologiczna pt. "Czy znasz te liście i owoce drzew?"
Pomoce: ilustracje drzew: dąb, jarzębina, kasztanowiec, klon, sosna, świerk, ilustracje różnych liści i owoców.
Cel: Rozpoznawanie i nazywanie liści i owoców popularnych drzew.
Przebieg zabawy:
Rodzice w zespołach mają dobrać do ilustracji danego drzewa odpowiedni liść i owoc.
4. Zabawa ruchowa "Jak poruszają się te zwierzęta?"
Cel zabawy: Naśladowanie sposobów poruszania się (pies, zając,żaba, bocian)
Przebieg zabawy:
Nauczycielka wypowiada nazwę zwierzęcia, ptaka, a rodzice naśladują sposób jego poruszania się (czworakują, skaczą obunóż…)
5. Zabawa "Dokończ zdania"
Pomoce: 4 koperty z różnymi wyrazami. Karta pracy z zaczętymi zdaniami (Konik polny mieszka na …., Biedronki mają ubranko w …, Mech rośnie w …, Bocian ma długie …itp.)
Cel zabawy: Wymienianie cech charakterystycznych dla znanych zwierząt i roślin.
Przebieg zabawy:
Każdy zespół otrzymuje po jednej karcie pracy z niedokończonymi zdaniami i kopertę z różnymi wyrazami. Zadaniem zespołu jest wybranie odpowiednich wyrazów do podanych zdań – dokończenie zdań.
6. Zabawa "Składamy puzzle"
Pomoce: pocięte obrazki roślin i zwierząt.
Cel: Doskonalą koncentrację uwagi
Przebieg:
W zespołach rodzice układają puzzle a następnie określają gdzie żyją dane rośliny i zwierzęta (grzyb, motyl, róża, żaba).
7. Zabawa ruchowa przy muzyce "Zwierzęta wesołe i zwierzęta zmęczone”
Pomoce: nagranie magnetofonowe- kaseta z melodią wolną i szybką.
Cel: Dobieranie właściwych ruchów do słyszanej muzyki.
Przebieg zabawy:
Kiedy gra wesoła muzyka rodzice – zwierzęta skaczą, tańczą gdy gra smutna muzyka rodzice naśladują zwierzęta zmęczone (kładą się na dywanie, chodzą wolno..)
Autor: mgr Dorota Bonawenturczak