Scenariusz zabaw ruchowych zapobiegających płaskostopiu dla dzieci

Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego? Przygotowałeś scenariusz zajęć i chcesz podzielić się nim z innymi? Dajemy Ci taką możliwość!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!
Scenariusz zabaw ruchowych zapobiegających płaskostopiu dla dzieci
Oceń
{

Scenariusz - terapia ręki

 

Temat: „ Kolorowy Parasol”

Cele:

-rozwijanie  sprawności i koordynacji wzrokowo-ruchowej;

- zwiększenie doświadczeń zmysłowych w obrębie dłoni;

- zwiększanie płynności ruchów całej ręki;

- poprawę umiejętności chwytu;

- rozwijanie świadomości przestrzeni;

- poprawę umiejętności samoobsługowych;

 

Forma: grupowa

 Czas trwania: 30 minut

 

Metody: 

- zabawy paluszkowe;

- elementy Metody Dobrego Startu;

- elementy relaksacji;

- elementy Metody Integracji Sensorycznej;

 

Pomoce: chusta kolorowa do klanzy, korale, farby, biały blok 

 

Przebieg zajęć:

1.Przebranie się w wygodny strój. Powitanie przez powiedzenie  wierszyka.

„Wesoła zabawa”

Moje rączki małe,

(pokazują rączki, wysuwając je przed siebie)

Potrafią już wiele, pomachać na przywitanie,

(machają do kolegów)

Przywitać się z przyjacielem,

(podają sobie rączki, witają się)

Zwinąć się w piąsteczki,

(zaciskają piąstki)

Rozłożyć w chusteczkę,

(wyciągają rączki z wyprostowaną dłonią, paluszki złączone)

W słoneczko się zamienić,

(machają nad głową z rozłożonymi paluszkami)

W locie złapać muchę,

(wykonują gest łapania muchy obiema dłońmi, przytrzymują chwilę rączki razem , zaglądają do środka dłoni)

Podrapać się za uchem,,

(drapią się za uchem)

Przesłać wszystkim buziaka, bo to ważna sprawa,,

(wykonują gest dłonią przesyłając buziaka)

Z rączkami jest zawsze wesoła zabawa.

2. Zabawy ruchowe  – łapanie chusty obiema rączkami, podnoszenie chusty do góry, robienie kopuły parasola ,  opuszczanie rąk (czynność powtarzamy), ułożenie chusty na podłodze, wchodzenie pod nią poruszanie się ruchem pełzającym z rękoma wyciągniętymi do przodu, zbieranie po drodze rozsypanych korali. 

3. Zabawa paluszkowa

„Krople dzeszczu”

- odbijanie paluszków umoczonych w farbie, wyodrębnianie każdego paluszka, stawianie różnej wielkości kropli.

Mycie po wykonaniu pracy rączek, wycieranie ręcznikiem.

4. Zabawa relaksacyjna

- słuchanie muzyki poważnej, odprężanie się na dywanie, spokojne równomierne oddychanie.

5. Przebranie się. Pożegnanie przez podanie ręki. Podziękowanie za wspólną zabawę.

 

 

Scenariusz - terapia ręki

Temat: „Lepimy bałwanka”

 

Cele:

-rozwijanie  sprawności i koordynacji wzrokowo-ruchowej;

- zwiększenie doświadczeń zmysłowych w obrębie dłoni;

- zwiększanie płynności ruchów całej ręki;

- poprawę umiejętności chwytu;

- rozwijanie świadomości przestrzeni;

- poprawę umiejętności samoobsługowych;

Forma : grupowa

Czas trwania: 30 minut

Metody:

- zabawy paluszkowe;

- elementy Metody Integracji Sensorycznej

- Metoda Dobrego Startu

 

Pomoce: duże piłki, mąka, sól, woda, miska, płyta, magnetofon

 

Przebieg zajęć:

1. Przywitanie się wierszykiem;

Łapiemy się za rączki, robimy duże koło,

zrobimy wspólnie falę i będzie nam wesoło. 

A teraz wszyscy razem podnieśmy je do góry,

I w górze najpiękniejszej poszukajmy chmury,

 a gdy już ją znajdziemy do siebie przyciągniemy. 

(trzymając się za ręce poruszają nimi robiąc falę, podnoszą ręce do góry, poruszają palcami, zamykają dłonie przyciągając je do siebie).

 

2. Zabawy ruchowe:

-zabawy komunikacyjne z dużą piłką, podpieranie się, turlanie piłki (jak śnieżnej kuli) siadanie na piłce, obieganie piłki dookoła.

3. Do miski wsypują mąkę i sól łączą składniki dolewając wody, ugniatają masę tworząc wielką kulę, turlają ją po stole, dzielą na mniejsze części, nakładają na siebie tworząc postać bałwanka. Myją rączki po skończonej pracy.

4. Masażyki w rytm muzyki:

Twoje uwagi i pomysły

Tagi